Twitterový účet ElonJet má přes 205 tisíc sledujících a využívá robota, kterého Sweeney vyvinul ke sledování Muskových letů. Účet pak tweetuje, kdy a kde letadlo odlétá nebo přistává, včetně doby trvání každého letu.

Vysokoškolský student vyvinul asi tucet dalších účtů leteckých robotů, které sledují cesty špičkových technologických titánů, mezi ně například patří Bill Gates nebo Jeff Bezos.

Dopisování s miliardářem

Podle technologického webu Protocol, Elon Musk napsal studentovi první zprávu již 30. listopadu, v níž stálo: „Můžeš s tím přestat? Je to bezpečnostní riziko.”

Generální ředitel společností Tesla a SpaceX nakonec teenagerovi nabídl pět tisíc amerických dolarů, aby pomohl zabránit „bláznům” ve sledování jeho letů. Sweeney mu ale odpověděl, že chce 50 tisíc dolarů (téměř 1,1 milionu korun) s tím, že by peníze mohl využít při studiu vysoké školy a možná by si koupil elektromobil Tesla Model 3.

Start rakety Falcon 9.
Raketa miliardáře Muska se řítí na Měsíc, narazí do něj a exploduje

„Nelíbí se mi představa, že mě zastřelí cvok,” řekl Musk. Poslední výměna zpráv proběhla v polovině ledna, kdy miliardář sdělil, že „platit za to, aby se to vyplo” není správné.

Sweeney reagoval tím, že „jiná možnost než odměňování, jako je stáž, by velmi usnadnila odstranění účtu”. Musk zatím neodpověděl.

Velký fanda

Jack Sweeney se stal fanouškem SpaceX už od prvního startu raketoplánu Falcon Heavy v roce 2018. Jeho otec pracuje pro leteckou společnost, což podnítilo jeho zájem o letectví.

„Pět tisíc je málo na to, co z toho mám,” řekl Sweeney. „Nic to nenahrazuje, jako například faktor požitku.”

Mladík nabídl Muskovi nějaké technické rady a řekl mu o blokovacím programu, který by mohl použít k boji proti robotům sledujícím lety.

Na otázku CNN zda je Sweeney stále schopný sledovat lety miliardářova tryskáče odpověděl: „Jsem. Je to jen trochu složitější.”