„Tato komedie (…) je drzým pokusem odvést pozornost veřejnosti od pravdy, která zní, že Američané hromadně přijeli 6. ledna 2021 do Washingtonu, aby své zvolené zástupce pohnali k odpovědnosti za zjevné známky kriminální činnosti během voleb,“ napsal bývalý prezident, navzdory drtivým důkazům o opaku, podotkla AFP.

Komise složená ze sedmi demokratů a dvou republikánů se už rok snaží objasnit Trumpovu odpovědnost za útok jeho přívrženců z 6. ledna 2021 na sídlo Kongresu USA. Během dvou veřejných slyšení se členové komise snažili předvést, že republikánský miliardář byl v centru „pokusu o převrat“ a že pokračoval „ve svých lžích“ i poté, co mu jeho nejbližší spolupracovníci řekli, že prohrál volební souboj s Joem Bidenem.

Policie v Orlandu vyšetřuje zločin.
Desetiletá dívka v USA zastřelila ženu. Neměla si prý zahrávat s její mámou

Do 23. června se mají konat další čtyři slyšení.

Při pondělním slyšení zaznělo, že Trump odmítl naslouchat svým poradcům, když mu říkali, že jeho tvrzení o volebních podvodech jsou nepodložená a nezvrátí jeho prohru v prezidentských volbách v roce 2020. .

„Říkal jsem si, ty bláho, jestli těmhle věcem opravdu věří, tak se odtrhl od reality,“ uvedl Trumpův ministr spravedlnosti William Barr, který byl dlouho znám svou loajalitou vůči republikánskému prezidentovi. Barr ve své výpovědi otevřeně označil tvrzení o volebních podvodech za nesmysly a bláznivé řeči. „Nikdy se neobjevil ani náznak zájmu o to, jaká jsou skutečná fakta,“ řekl.

Trump byl během volební noci stále více nespokojený a výsledky odmítal, uvedl bývalý manažer Trumpovy kampaně Bill Stepien ve výpovědi přehrané výboru.

Tisíc svědků 

Výbor během ročního vyšetřování vyslechl přibližně 1000 svědků a shromáždil 140 tisíc dokumentů. Někteří členové tvrdí, že objevili dostatek důkazů, aby ministerstvo spravedlnosti zvážilo bezprecedentní trestní obvinění bývalého prezidenta.

Stepien měl být na slyšení klíčovým svědkem, ale na poslední chvíli své vystoupení v přímém přenosu zrušil, jelikož jeho žena začala rodit. Výbor nakonec ve slyšení pokračoval a přehrál Stepienovo předem nahrané svědectví, v němž říká, že prezidentovi ve volební noc doporučil, aby se neprohlašoval za vítěze a namísto toho uvedl, že sčítání hlasů pokračuje. Trump se však toto doporučení rozhodl ignorovat.

Americký prezident Joe Biden (na snímku z 21. května 2022).
Už dost. Biden vyzval k zákazu útočných pušek a zpřísnění kontroly zbraní v USA

Předseda vyšetřovacího výboru demokrat Bennie Thompson zahájil slyšení slovy, že Trump "zradil důvěru amerického lidu" a snažil se zůstat ve funkci navzdory vůli voličů.

Nepokoje v sídle Kongresu v lednu 2021 vypukly ve chvíli, kdy tam začínala společná schůze obou komor k výsledkům prezidentské volby. V té Trump nedokázal obhájit svůj mandát, porážku ale nikdy neuznal a volby neustále označuje za zmanipulované. S projevem v tomto duchu vystoupil i těsně předtím, než tisíce jeho příznivců vtrhly do areálu Kapitolu. Události si nakonec vyžádaly pět mrtvých a desítky zraněných.