Solejmání velel oddílům Kuds, což je složka íránských revolučních gard odpovědná za operace mimo Írán. Některé zdroje Solejmáního označovaly za jednoho z nejmocnějších mužů v Íránu. Muhandis byl zástupcem velitele Lidových mobilizačních sil (PMF), které jsou součástí irácké armády a sdružují množství milicí, z nichž mnohé podléhají íránskému vlivu.

Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí již jmenoval novým velitelem Kuds brigádního generála Esmáíla Káaního, jenž byl dosud Solejmáního zástupcem.

Útok je dalším z projevů rostoucího napětí mezi Íránem a USA, které začalo v roce 2018, kdy USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, pokračovalo incidenty v Perském zálivu a vyvrcholilo minulý týden útoky v Iráku. V úterý pak demonstranti napadli americké velvyslanectví v Bagdádu a odešli od něj až druhého dne. USA poukazují na rostoucí vliv Íránu v regionu.

Íránští nejvyšší představitelé prezident Hasan Rúhání a duchovní vůdce ajatolláh Alí Chamenení slíbili za Solejmáního smrt odvetnou akci. K připravenosti vyzvali své lidi velitelé několika iráckých proíránských milicí.

Irácký prezident vyzývá ke zdrženlivosti

Irácký úřadující premiér Ádil Abdal Mahdí útok považuje ze nepřijatelné narušení irácké suverenity, avšak prezident Barham Sálih stejně jako vlivný duchovní Alí Sistání vyzvali všechny strany ke zdrženlivosti.

Ke snížení americko-íránského napětí vybídl britský ministr zahraničí Dominic Raab. Francouzská státní tajemnice pro evropské záležitosti Amílie de Montchalinová řekla, že prioritou Francie je stabilita Blízkého východu. Berlín vyjádřil "velké znepokojení" nad děním a vyzval ke snížení napětí. Rusko označilo americký raketový útok v Bagdádu za "avanturistický krok, který povede ke zvýšení napětí v celém regionu".

Bezpečnostní obavy má také Izrael, jehož armáda je v pohotovosti. Země se, coby spojenec USA, obává, že by se mohla stát cílem íránské odvety ze Sýrie, kde má Írán své jednotky, nebo z Libanonu, kde působí spojenec Íránu hnutí Hizballáh.

Petříček vidí útok jako mimořádný krok

České ministerstvo zahraničí dlouhodobě varuje před cestami do Iráku, kde je v databázi Drozd registrováno pět Čechů.

"Primární je pro nás v této fázi bezpečnost vyslaných pracovníků v Iráku, včetně diplomatické mise, vojáků a policistů," uvedl na svém twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Letecké údery USA v Iráku vnímá jako "mimořádný krok v komplikované situaci".

"O vině lidí by měly rozhodovat soudy, ale nejsem vojenský taktik," uvedl Petříček s tím, že situace na Blízkém východě se bohužel dál komplikuje. "Ohroženy jsou mj. i křehké úspěchy v boji proti Islámskému státu a mezinárodnímu terorismu jako takovému," dodal.

Za velmi nebezpečnou provokaci považuje zabití generála Kásema Solejmáního současný ministr kultury a bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Bude znamenat eskalaci situace v regionu. Donald Trump si tímto siláckým gestem vyrobil další problém do blížících se prezidentských voleb v USA," napsal na twitteru Zaorálek.

Měl být zabit už dříve, řekl Trump

USA doporučily všem svým občanům odjet urychleně z Iráku a ropné společnosti už zahájily evakuaci amerického personálu z Basry. Bezpečnostní opatřední kolem svých vojáků v regionu zvýšily Německo a Británie.

V USA útok kritizovali američtí demokraté, podle nichž to povede k eskalaci na Blízkém východě. Republikáni naopak operaci schvalují. Prezident USA Donald Trump na twitteru uvedl, že Solejmání během delší doby zabil nebo zranil tisíce Američanů a chystal se jich zabít mnohem víc a doplnil, že generál "měl být odstraněn už před mnoha lety". 

Ministr zahraničí Mike Pompeo zdůraznil, že zásah měl zabránit "bezprostřednímu útoku", který mohl ohrozit "desítky, pokud ne stovky amerických životů". V USA útok kritizovali demokraté, podle nichž to povede k eskalaci na Blízkém východě. Republikáni naopak operaci schvalují.