Sankce jsou namířeny „proti diktatuře ve Venezuele“ a kromě mnoha dalších omezení zakazují kupovat dluhopisy, nově vydané venezuelskou vládou prezidenta Nicoláse Madura, nebo uzavírat finanční transakce se státní ropnou společností PDVSA. Spojené státy jsou přitom jedním z hlavních odběratelů venezuelské ropy a ta tvoří důležitou část ropného importu této suroviny do USA.

„Nezůstaneme nečinní vůči tomu, jak se Venezuela hroutí. Madurova diktatura zbavuje venezuelský lid přístupu k potravinám a lékům, vězní představitele demokraticky zvolené opozice a násilím potlačuje svobodu slova,“ uvádí se v komuniké Bílého domu. „Opatření byla pečlivě odstupňována, aby připravila Madurovu diktaturu o klíčový zdroj financí,“ píše se.

Trumpův příkaz i přes nové postihy dovoluje ministerstvu financí povolit jiné obchodní a humanitární transakce, včetně financování vývozu a dovozu ropy, a transakce, které zahrnují pouze americkou společnost Citgo, vlastněnou společností PDVSA.

USA uvalily už tento měsíc sankce na osm venezuelských činitelů, včetně bratra zesnulého prezidenta Huga Cháveze, předchůdce současné hlavy státu. Důvodem je podle Washingtonu jejich role při formování Ústavodárného shromáždění, které bojkotuje venezuelská opozice a Spojené státy a řada dalších zemí jej neuznávají. Prezident Maduro a dvě desítky dalších představitelů režimu (například viceprezident Tareck El Aissami a šéfová volební komise Tibisay Lucenaová) jsou cílem amerických postihů od konce letošního července.

Spojené státy také kritizují venezuelské vedení za tvrdé potlačování protivládních protestů. Deklarace nových sankcí připomíná, že se Spojené státy připojují tímto k již existujícícm omezením, která na Venezuelu uvalily další jihoamerické země.

"Spojené státy zopakují výzvu k tomu, aby Venezuela obnovila demokracii, uspořádala svobodné a spravedlivé volby, okamžitě propustila všechny politické vězně a ukončila represe vůči venezuelskému lidu". Komuniké Bílého domu vyslovuje slib, že USA "budou stát v těchto těžkých časech po boku venezuelského lidu".

Další ekonomické sankce by mohly dramaticky zhoršit krizi ve Venezuele. Její ekonomika, závislá na příjmech z prodeje ropy, klesla od roku 2014 přibližně o 35 procent. To je více než se propadla ekonomika Spojených států během Velké hospodářské krize v letech 1929 až 1933.