Dvě hlasité exploze otřásly v sobotu takzvanou zelenou zónou v Bagdádu, která je sídlem vládních budov a zahraničních velvyslanectví. „Podle nepotvrzených zpráv dopadla do okolí velvyslanectví USA v iráckém hlavním městě raketa,“ informovala agentura Reuters.

Smuteční průvod za velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního v Bagdádu
Smuteční průvod za Solejmáního. Do ulic Bagdádu vyšly desetitisíce lidí

"Několik raket bylo vypáleno na centrální náměstí, oblast Džadríji v Bagdádu a leteckou základnu Balad v provincii Saláhaddín, na níž jsou umístěny americké a irácké jednotky. Nezpůsobily ztráty na životech. Další podrobnosti ještě zveřejníme," uvádí se v prohlášení irácké armády.    

K dalšímu raketovému útoku došlo podle agentury Reuters na základně Balad, která leží zhruba 60 kilometrů severně od Bagdádu a slouží jako stanoviště pro americké jednotky. Podle deníku Daily Sabah do prostoru základny dopadly dvě rakety kaťuša.

Proíránská skupina Katáib Hizballáh dnes v televizí Al-Majádín varovala příslušníky iráckých ozbrojených sil, aby se drželi stranou amerických základen v Iráku. "Počínaje nedělí se bezpečnostní složky musí vzdálit minimálně na tisíc metrů od amerických základen," uvedli představitelé milice.

Podle Washingtonu tato skupina minulý pátek raketami zaútočila na iráckou základnu, na níž slouží i Američané. Jeden z nich tam byl zabit. O dva dny později proto americká armáda zaútočila na pozice této skupiny v Iráku a 25 milicionářů zabila.

Smrt generála Solejmáního

Ve době útoků na základnu Balad a velvyslanectví USA v Bagdádu se terčem minometné palby stala také čtvrť Džadríja. Policie podle agentury Reuters potvrdila, že při explozi bylo zraněno nejméně pět lidí.

K útokům došlo jen několik hodin poté, co se v centru Bagdádu uskutečnil smuteční průvod za generála Solejmáního. Z davu, který čítal tisíce lidí, se ozývala hesla jako „Amerika je největší Satan“.

Sídlo NATO v Bruselu
NATO pozastavilo výcvikovou misi v Iráku. Čeští vojáci jsou prý v pořádku

Incident se odehrál v době mimořádného napětí mezi Íránem a USA, jejichž bezpilotní letoun v pátek zabil v Iráku předního íránského generála Kásema Solejmáního. Teherán v reakci slíbil odvetu. Představitel revolučních gard dnes uvedl, že Írán bude Američany trestat kdykoliv, kdy mu budou na dosah.

Solejmání velel oddílům Kuds, což je složka íránských revolučních gard odpovědná za operace mimo Írán. Některé zdroje Solejmáního označovaly za jednoho z nejmocnějších mužů v Íránu. Spolu s ním zemřel v pátek zástupce velitele vlivných iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis a další lidé. Podle USA připravoval Solejmání útoky na americké diplomaty a vojáky na iráckém území.