"S velkou ctí a pokorou přijímám nominaci pro úřad prezidenta Spojených států," řekl 77letý Biden v proslovu, který komentátoři shodně označovali za nejdůležitější v jeho padesátileté politické kariéře.

Biden jej pronesl ve skoro prázdném tanečním sále ve svém domovském státě Delaware na konci stranického sjezdu konaného virtuálně kvůli pandemii covidu-19. I tomuto tématu se prezidentský kandidát věnoval, jeho vystoupení ale nebylo příliš bohaté na detaily ohledně plánovaných opatření. Podle agentury AP se Biden spíše snažil vykreslit pozitivnější budoucnost Spojených států, když voličům nabídl "cestu naděje a světla".

"Současný prezident na příliš dlouhou dobu zahalil Ameriku do temnoty. Příliš hněvu, příliš strachu, příliš rozdělenosti. Teď a tady vám dávám slovo: pokud mi svěříte prezidentský úřad… budu spojencem světla, ne temnoty. Je načase, abychom se my, lid, spojili. A nemějte obavy, sjednoceni dokážeme překonat a překonáme tuto dobu temna v Americe," prohlásil.

Zaměstnanec americké pošty (USPS) nakládá do automobiliu zásilku
Prezidentské volby v USA: Kvůli nesrovnalostem by se mohly opakovat, řekl Trump

Biden slíbil, že by jako prezident "stejně tvrdě" pracoval pro ty, kdo jej ve volbách 3. listopadu nepodpoří, jako pro ty, kdo mu odevzdají hlas. USA se podle něj musejí vypořádat se čtyřmi vážnými krizemi zároveň: "Nejhorší pandemie za více než sto let, nejhorší ekonomická krize od Velké hospodářské krize, nejpřesvědčivější volání po rasové spravedlnosti od 60. let a… stupňující se hrozby klimatické změny."

Nejvyšší prioritou by pro Bidena v případě volebního vítězství bylo "zkrotit virus". Také slíbil, že by hledal odpověď na "systémový rasismus" v americké společnosti a že by vytvořil miliony pracovních míst při boji proti změnám klimatu. Na mezinárodním poli by prý "stál po boku našich spojenců a přátel" a prosazoval dodržování lidských práv.

Vrchol čtyřdenního sjezdu

Média si všímají, že Biden v projevu ani jednou nepoužil jméno nynější hlavy státu a Trumpa označoval jako "tohoto prezidenta" nebo "současného uživatele Bílého domu". Podle televize C-SPAN byla zároveň jeho promluva s délkou 24,5 minuty nejkratším závěrečným projevem na nominačních sjezdech demokratů za více než 30 let.

"Bidenův proslov navázal na zhuštěný, virtuální sjezd demokratů, který se spíše než na politické priority zaměřil na rozvinutí co nejširší sítě pro sestavení vítězné koalice," komentovala dění agentura Reuters. Mnozí komentátoři uvádějí, že vystoupení podkopalo jeden z prvků Trumpovy kampaně, kterým je zpochybňování Bidenových mentálních schopností. "Trump… jej nazývá 'pomalý Joe', ten byl ale před očima národa pevný a mluvil jasně," píše AP.

Projev bývalého viceprezidenta uzavřel čtyřdenní nominační sjezd demokratů, na kterém Trumpa kritizovali exprezidenti USA Barack Obama i Bill Clinton a na kterém Bidena podpořilo i několik republikánů. Během čtvrtečního večera dostala poměrně mnoho prostoru mladší generace demokratických politiků včetně senátora Coryho Bookera či 38letého někdejšího uchazeče o stranickou nominaci Petea Buttigiega. Promluvil i 13letý Brayden Harrington, kterému prý Biden při nedávném setkání dodal sebedůvěru ve snaze překonat problémy s koktáním, které v dětství trápily i prezidentského kandidáta.

Robert Trump (vlevo) se svým bratrem Donaldem (na snímku z 3. listopadu 1999).
Zemřel Trumpův mladší bratr Robert. Bylo mu 71 let

Biden by se v případě listopadového úspěchu stal nejstarším vítězem prezidentské volby v dějinách USA. Společně s ním kandiduje senátorka Kamala Harrisová, která se zase může stát první ženou na postu viceprezidenta.

Trump ve čtvrtečním v projevu svého vyzyvatele v souboji o Bílý dům ostře napadl. Demokraté v případě Bidenova vítězství zničí ekonomiku, rozpustí policii a přivedou zemi k anarchii, řekl Trump. Američany varoval, že se Biden, pokud bude zvolen prezidentem, stane jejich "noční můrou". V příspěvku na twitteru bezprostředně po Bidenově projevu současný nájemník Bílého domu napsal, že za své téměř padesátileté působení v politice "Joe neudělal nic z toho, o čem nyní mluví". "Nikdy se nezmění, jsou to jenom řeči," dodal.