„Vláda musí neustále čelit škodlivým ruským kybernetickým aktivitám včetně jejich pokusu vměšovat se do amerických voleb, ničivých kybernetických útoků a průniků do kritické infrastruktury,“ prohlásil ministr financí Steven Mnuchin.

Sankce podle něj souhlasí s rozšířením viru NotPetya, který napadl počítačové sítě většiny světových zemí. První zprávy o útocích přišly loni v červnu z Ruska a Ukrajiny, problémy se však začaly rychle šířit.

Vir, jehož hlavním cílem bylo rozšířit chaos, narušil provoz celé řady továren, úřadů i logistických center. Hackeři za uvolnění napadených a zablokovaných zařízení vyžadovali výkupné.

Útok, který využíval již déle známé bezpečnostní díry systému Windows, přišel společnosti po celém světě na stovky milionů dolarů. Podle dřívějšího vyjádření antivirové společnosti Eset bylo Česko devátým nejvíce zasaženým státem.

Sankce byly mimo jiné uvaleny na ruskou tajnou službu FSB a její direktoriát pro zpravodajské operace i na vojenskou rozvědku GRU. Podle agentury Bloomberg bude lidem uvedeným na seznamu zmrazen majetek a Američané s nimi nebudou moci obchodovat.