Trvalá ztráta sluchu, traumatické poranění mozku, poruchy vnímání. To jsou jen některé z diagnóz, které lékaři zjistili u celkem jednadvaceti zaměstnanců amerického velvyslanectví na Kubě. Na vině jsou opakované záhadné infrazvukové signály o vysoké intenzitě.

Protože navzdory intenzivnímu vyšetřování FBI dosud není znám jejich původce, neuplatnil Washington vůči Havaně žádná odvetná opatření. "Ať už za tím stojí kdokoli, očividně se snaží narušit normalizaci vztahů mezi USA a Kubou," obhajoval zdrženlivost demokratický senátor Patrick Leahy. Diplomatická válka by podle něj jen nahrála útočníkům do karet.

Rozhodnutí ministerstva zahraničí naopak okamžitě zkritizoval republikánský senátor Marco Rubio, který se v rámci své prezidentské kampaně důrazně stavěl proti snahám tehdejšího šéfa Vílého Domu Barracka Obamy o zlepšení stavu s komunistickým ostrovem.

Americký ministr zahraničí Rex W. Tillerson se v pátek sešel se svým kubánským protějškem Brunem Eduardem Rodríguezem Parrillou. Parilla se ho marně pokoušel přesvědčit, že Havana je schopná zajistit bezpečnost amerických diplomatů. Tillerson po schůzce oznámil, že Kubánci se nově budou muset obrátit se svými žádostmi o víza na americké zastupitelské úřady v jiných státech. Do objasnění incidentů bude havanské velvyslanectví zajišťovat jen nejnutnější služby.

Ve hře nicméně bylo i úplné zavření ambasády. Americká strana ji nechala v provozu, protože věří, že kubánská vláda nemá s útoky nic společného. O tom svědčí i skutečnost, že mezi postiženými je i jeden kubánský a jeden kanadský diplomat. FBI oznámila, že v bytech amerických diplomatů neobjevila nic podezřelého a že se jí přes veškerou snahu nepodařilo škodlivou sonickou vlnu nasimulovat.