Homský guvernér v čerstvé bilanci uvedl, že si útok vyžádal životy sedmi vojáků a devíti civilistů z obcí u základny Šajrát. Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže se situace v Sýrii dá označit za mezinárodní ozbrojený konflikt.

Spojené státy vypálily střely s plochou dráhou letu Tomahawk ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří. Podle různých zdrojů jich bylo 50 až 60. Základnu zcela zničily.

Spojené státy zaútočily na Sýrii
Západ zásah USA v Sýrii přivítal, Rusko ostře protestovalo

Tillerson: Trump je připraven podniknout rozhodné kroky
Útok na leteckou základnu v Sýrii ukázal, že americký prezident Donald Trump je připraven podniknout rozhodné kroky, pokud některá země překročí hranici a dopustí se "ohavných činů". Uvedl to americký ministr zahraničí Rex Tillerson. "Myslíme si, že útok jako takový byl přiměřený," řekl šéf americké diplomacie po oznámení Trumpa, že nařídil cílený útok na základnu v Sýrii. Spojené státy jsou si podle Tillersona téměř jisté, že Sýrie v úterý v Chán Šajchúnu použila proti civilistům sarin. Chemickému útoku podlehlo podle různých zdrojů 70 až 100 lidí. Rusko podle šéfa americké diplomacie selhalo v plnění svého závazku z roku 2013 zajistit arzenál chemických zbraní Damašku, a zabránit mu tak v útocích jedovatými látkami. O svolení s útoky Moskvu USA nežádaly, předem ji ale o chystané akci informovaly.

Prezident Trump v proslovu z floridské rezidence Mar-a-Lago potvrdil, že cílený útok na leteckou základnu v Sýrii nařídil. Podle něj byl ze základny vedený chemický útok na Chán Šajchún. "Civilizované národy" prezident vyzval, aby se připojily k USA ve snaze "ukončit masakr a krveprolití v Sýrii".

Podle Trumpa byl útok provedený v "životním národním bezpečnostním zájmu" Spojených států. Jeho cílem bylo zabránit šíření a užívání chemických zbraní.

O tom, že Sýrie použila zakázanou chemickou látku na zabíjení nevinných civilistů, podle něj není pochyb.

Spojené státy podle Pentagonu o chystaném útoku informovaly i Rusko.

Zástupce velvyslance při OSN Vladimir Safronkov krátce před oznámením o ostřelování základny varoval před "negativními následky" vojenské intervence Spojených států v Sýrii.

Nyní Rusko požádá o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Řekl to alespoň šéf branného výboru horní komory parlamentu Viktor Ozerov. Kreml ani ruské ministerstvo obrany se k americké akci zatím nevyjádřily. Ministerstvo zahraničí vyjádření připravuje.

"Tento (útok) by bylo možné vnímat jako akt agrese Spojených států vůči členu Organizace spojených národů," dodal Ozerov. Rusko je totiž jedním z hlavních spojenců režimu syrského prezidenta Asada.

Moskva také v reakci na útok pozastavila platnost ujednání se Spojenými státy, které mělo zabránit incidentům mezi ruskými letouny a silami koalice vedené USA při operacích v této blízkovýchodní zemi. Rusko rovněž oznámilo, že bude žádat mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. 

Zranění po útoku v Sýrii
V Sýrii asi vraždil sarin
Vladimir Putin
Kreml: Americký útok na Sýrii pomohl teroristům. Putin Trumpovi nezavolá

Pentagon uvedl, že při útoku necílil na ty části základny, o kterých se domnívá, že jsou na nich přítomny ruské síly.

Na základně americké střely podle ministerstva obrany zasáhly několik cílů. Byly mezi nimi údajně startovací dráhy, čerpací stanice i letadla.

Syrská státní televize americký útok na svou základnu potvrdila. Označila jej za "americkou agresi". Ostřelování základny si podle stanice, kterou ovládá režim prezidenta Bašára Asada, vyžádal oběti. Jejich počet ani žádné další detaily televize neuvedla.

Zranění po útoku v Sýrii
Byl při útoku v Sýrii použit sarin? I Turecko se přiklání k tomuto podezření
Premiér Bohuslav Sobotka během rozhovoru Deníku.
Sobotka věří, že zásah USA v Sýrii zamezí dalším chemickým útokům

Spojené státy obvinily režim prezidenta Asada, že v úterý zabil desítky lidí použitím chemické látky, zřejmě sarinu. Prezident Trump už ve čtvrtek označil syrského prezidenta za muže odpovědného za běh věcí v Sýrii a uvedl, že "by se něco mělo udělat". Ministr zahraničí Rex Tillerson zároveň v souvislosti s vývojem v Sýrii přislíbil přiměřenou odpověď.

Vladimír Putin
Kreml dál hájí Asadův režim, Putin varuje před uspěchanými závěry
Spojené státy zaútočily na Sýrii. Americký tým prezidenta poslouchá jeho rozhodnutí
Úřad syrského prezidenta: Útok USA byl unáhlený a nezodpovědný

Syrská opozice americký útok na základnu v Sýrii uvítala
Syrská opozice dnes uvítala útok americké armády na leteckou základnu na západě Sýrie. Mluvčí Syrské národní koalice, která sídlí v Istanbulu, Ahmad Ramadán zároveň vyzval, aby ostřelování pozic syrské armády věrné prezidentovi Bašárovi Asadovi pokračovalo až do doby, kdy bude zničena schopnost Damašku útočit na své odpůrce.

"Doufáme, že budou útoky pokračovat," uvedl Ramadán. Americký útok je podle něj "důležitou reakcí". "Měl by to být začátek toho, jak (syrskému) režimu říci, že nemůže zůstat bez trestu," dodal mluvčí opoziční Syrské národní koalice.

Syrská opozice viní režim prezidenta Asada z úterního chemického útoku ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib, kterému padlo za oběť podle různých zdrojů sedmdesát až sto lidí. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim popřel, že by za chemickým útokem byl Damašek. Rusko již dříve uvedlo, že plyn se uvolnil z bombardovaného povstaleckého skladu zbraní.

Guvernér provincie Homs, v níž zasažená základna syrské armády leží, dnes uvedl, že americké údery slouží cílům "ozbrojených teroristických skupin" a Islámskému státu a v dlouhodobém horizontu i zájmům Izraele. "Syrské vedení a syrská politika se nezmění," řekl Talál Barazí. Guvernér se nicméně nedomnívá, že se ze strany USA jednalo dnes o poslední cílený útok na zařízení syrské armády.

Na zasažené základně podle guvernéra probíhají hasební a záchranné práce. O žádných obětech se zatím nehovoří.