Podle lidskoprávních organizací je možné, že byli pohřešovaní uneseni. Organizace Humans Rights Watch (HRW) vyslovila podezření, že by do únosů mohly být zapleteny také státní služby. Usuzuje tak ze skutečnosti, že dotyční zmizeli téměř současně, ačkoli z různých měst.

Mezi nezvěstnou pěticí je také známý básník a univerzitní profesor Salmán Haider, který kritizoval Taliban a také pákistánskou vládu kvůli její údajné nečinnosti tváří v tvář extremistům.

Nepřehlédněte: Taliban ukázal záběry uneseného Američana a Australana

Ve čtvrtek večer se v přístavním městě Karáčí sešly k demonstraci desítky lidí a požadovaly informace o nezvěstných. Protestní akce se v pákistánských městech konaly také v úterý.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner uvedl, že Spojené státy považují zmizení aktivistů za "velmi vážnou" věc a "budou nadále monitorovat situaci v Pákistánu".

Pákistán je považován za jednu z nejnebezpečnějších zemí pro novináře, kteří jsou často zatýkáni a někdy i zbiti či zavražděni. Za mimořádné riziko se považuje kritizovat armádu, píše agentura AFP.

K únosu pohřešovaných aktivistů se nepřihlásila žádná skupina a úřady neoznámily, že by dotyční byli zadrženi.

Čtěte také: Pumové útoky v Afghánistánu zabily přes 30 lidí, desítky zranily