„Ministerstvo obrany a Bílý dům plánovaly přehlídku k uctění památky amerických veteránů a stého výročí první světové války. Ačkoli jsme původně předpokládali, že by se mohla uskutečnit už letos v listopadu, nakonec jsme museli přehodnotit naše stanovisko. Nevylučujeme ale možnost, že k jejímu uspořádání dojde v příštím roce,“ stojí v komuniké Pentagonu.

Jen o několik hodin dříve přitom agentura AP s odvoláním na nejmenované představitele americké vlády uvedla, že předpokládané náklady na uspořádání vojenské přehlídky překročily hranici 90 milionů dolarů (více než dvou miliard korun).

Bílý dům přitom dosud odhadoval, že by přehlídka mohla daňové poplatníky vyjít na deset až třicet milionů dolarů (až 678 milionů korun). Rozpočet monstrózní akce tak narostl více než trojnásobně.

Reálnost tohoto odhadu ale následně zpochybnil americký ministr obrany Jim Mattis, který je momentálně na návštěvě Kolumbie. „Člověk, který média informoval o této částce je pravděpodobně pod vlivem látky, jež je v mém státě legální, ale ve většině ostatních nikoli,“ uvedl s očividnou narážkou na to, že v jeho domovském Washingtonu je legální užívání marihuany k rekreačním účelům.

Pocta americkým veteránům 

Podle původních plánů se vojenská přehlídka měla uskutečnit 10. listopadu 2018. O jejím uspořádání rozhodl Trump poté, co ho loni uchvátila vojenská přehlídka na Champs Elysées, jež se každoročně koná u příležitosti státního svátku Dne Bastily, tedy 14. července. Tradice francouzské přehlídky sahá až do roku 1880 a pravidelně se jí účastní i vojáci jiných armád.

„Prezident Trump je zcela solidární s vojáky, kteří každý den riskují své životy. Požádal proto ministerstvo obrany, aby uspořádalo oslavu, na které by všichni Američané mohli armádě prokázat své uznání,“ oznámila letos v únoru mluvčí Bílého domu Sarah Sandersonová.

Slavnostního defilé amerických ozbrojených sil se mělo zúčastnit pět až sedm tisíc vojáků, armádní technika i letectvo. Trasa pochodu, jenž byl plánován především jako pocta veteránům, měla vést od Bílého domu ke Kapitolu.