Americké ozbrojené síly od neděle 17. září pátraly po stíhacím letounu F-35B, který se ztratil během cvičení ve státě Jižní Karolína. Prohledávaly například i vodní plochy a jejich okolí severně od města North Charleston.
„Pátrání se soustředilo na jezera Moultrie a Marion,“ sdělila ve facebookovém prohlášení nadrotmistryně Heather Stantonová.
Stíhací letoun F-35 v akci:
Letectvu s hledáním pomáhal i vrtulník tamních bezpečnostních složek. Vojenští představitelé zároveň v internetových příspěvcích požádali veřejnost o pomoc při pátrání po letadle.
Pilota, který aktivoval vystřelovací sedadlo, po dopadu na zem záchranáři převezli do nemocnice. Podle vojenské mluvčí Melanie Salinasové je ve stabilizovaném stavu. Úřady nyní vyšetřují okolnosti případu.

Agentura Associated Press uvedla, že vojáci nezveřejnili jméno svého příslušníka. Letadlo a pilot však patřili k 501. stíhací výcvikové letce námořní pěchoty se základnou v Beaufortu nedaleko atlantického pobřeží.
Ztráta moderní stíhačky, jejíž cena se dle magazínu Fortune v přepočtu pohybuje v rozmezí od 1,9 do 3,5 miliardy korun, pobouřila tamní politiky. „Jak se, krucinál, mohla ztratit F-35?“ vyjádřila se dle deníku The Guardian kongresmanka Jižní Karolíny Nancy Maceová.
Podivovala se i nad tím, proč letoun nemá lokalizační zařízení. „Žádáme veřejnost o co? Aby nalezla stíhačku a odevzdala ji?“ dodala. Mluvčí vojenské základny Jeremy Huggins však pro Washington Post sdělil, že transpondér z dosud nezjištěného důvodu přestal fungovat.
Podle agentury Reuters americké úřady pak v pondělí večer oznámily, že se konečně našly trosky havarované stíhačky F-35 v Jižní Karolíně. Pátrací akce nepolapitelného stroje tak trvala zhruba jeden den.
F-35 chce i česká armáda
O stíhací letouny F-35 má zájem i Armáda České republiky, konkrétně se má jednat o 24 strojů verze F-35A. Letos v červnu Pentagon schválil možný prodej letadel, munice a souvisejícího vybavení za odhadovanou celkovou částku 124 miliard korun. V ceně mají být zahrnuty i náklady na servis a výcvik pilotů. O realizaci, či nerealizaci akvizice rozhodne vláda na podzim.

Lidé v Česku pak mohli o víkendu 16. a 17. září vidět stíhačky v akci na ostravských Dnech NATO v Mošnově, kde se předvedly stroje amerického a britského letectva.
„Věřím, že za několik let zde tyto letouny přivítáme i v českých barvách, protože jsou to stroje budoucnosti, které jsou nejlepší volbou pro zajištění ochrany našeho vzdušného prostoru,“ uvedla ve svém proslovu ministryně obrany Jana Černochová.
Lockheed Martin F-35 Lightning II je letoun páté generace. Disponuje rozsáhlým arsenálem, který může tvořit variace raket vzduch-země, vzduch-vzduch, protitankových střel, nebo pum menších a středních velikostí.
Do budoucna se počítá také s možností nést termonukleární bombu B61 nebo lasery. Může provádět přímou leteckou podporu pozemním jednotkám, průzkum, bojovat ve vzduchu, potlačit protivzdušnou obranu nepřítele nebo se zapojit do elektronického boje.
Dosahuje maximální rychlosti 1930 kilometrů v hodině a má dolet až 2220 kilometrů.