„Pan prezident stále zvažuje všechny možnosti. Konečné rozhodnutí zatím nepadlo,“ uvedla mluvčí Bílého domu Sarah Sandersovaná. Dodala, že Trump zatím nestanovil žádný termín, do kterého by měl své rozhodnutí oznámit.

Za údajný chemický útok v Dúmě jsou podle americké vlády zodpovědné Sýrie a Rusko. Na důkazech o odpovědnosti režimu Bašára Asada ministerstvo obrany Spojených států teprve pracuje, stoprocentní jistotu totiž nemá, upozornila agentura Reuters. Jisté je zatím údajně jen to, že látka byla shozena z vrtulníků. 

"Útok na Sýrii může začít brzy, nebo také vůbec," tweetoval ve čtvrtek americký prezident. Poukázal také na to, že USA za jeho administrativy "udělaly ohromný kus práce", když vytlačily Islámský stát. "Kde ja vaše 'Děkujeme Ti, Ameriko'?" napsal. Ještě před dvěma dny přitom Trump ujišťoval, že "rakety USA v odvetě za chemický útok budou". 

Boje v Sýrii
Syrská armáda dobyla Dúmu a ukončila boje o východní Ghútu, tvrdí Rusko

V souvislosti s incidentem svolala britská premiérka Theresa Mayová na čtvrteční odpoledne mimořádné zasedání vlády. Již dříve však oznámila, že je kroky proti syrskému prezidentovi Bašarovi Asadovi připravena uskutečnit i bez souhlasu britského parlamentu. Podle BBC se ale dá očekávat, že kabinet Mayovou podpoří.

Premiérka již nařídila britským ponorkám zaujmout pozice, z nichž by bylo možné zasáhnout Sýrii raketovými střelami, píše Daily Telegraph. Podle britského listu by útok mohl začít během čtvrteční noci. 

Dalšími spojenci Spojených států by v případě vojenského zásahu proti Sýrii mohly být Francie, Izrael či Saúdská Arábie. Operace by pravděpodobně byla zaměřena na infrastrukturu syrského chemického arzenálu.

Rusko zprávy o údajném použití chemických zbraní v povstalecké enklávě Dúma odsoudilo jako „provokaci, která má za úkol ospravedlnit zásah západních mocností proti ruskému spojenci“. „Naši vojenští experti neobjevili v Dúmě žádnou stopu po použití chlóru ani jakékoli jiné chemikálie,“ oznámil během pondělního odpoledne ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Donald Trump na jednání o daňové reformě
Rusové, těšte se na naše rakety, jsou krásné a nové, vzkázal Trump do Sýrie

Hrozba vojenského zásahu přiměla syrskou armádu mobilizovat svoje síly do stavu plné bojové pohotovosti. Syrské ministerstvo zahraničí zároveň Spojené státy obvinilo z „nezodpovědné eskalace konfliktu“. „Spojené státy vždy podporovaly terorismus v Sýrii – a nic se nezměnilo,“ tvrdí Damašek.

Poradkyně syrského prezidenta Bašára Asada sdělila libanonské televizi, že se její země války nebojí. Syrská vláda již začala obyvatelům rozesílat textové zprávy, v nichž je vyzývá, aby se připravili na případný útok. Před obchody se proto začaly tvořit dlouhé fronty. 

Použití chemických zbraní Asadův režim odmítá. Podle Syrsko-americké zdravotnické společnosti (SAMS), charitativní organizace podporující chod syrských nemocnic, ale vykazovalo příznaky otravy toxickou látkou více než 500 obyvatel Dúmy, přičemž asi 70 z nich zemřelo. 

Podle ruského generálmajora Jurije Jevtušenka syrská armáda Dúmu ve čtvrtek ovládla a ukončila tak boj o východní Ghútu. Město bylo poslední povstaleckou enklávou nacházející se v blízkosti Damašku. 

Britská premiérka Theresa Mayová.
Mayová dá svolení k případnému útoku na Sýrii i bez projednání v parlamentu