Uvedl to sever NBC News s odvoláním na své vládní zdroje. Turecko by tak zmírnilo svůj tlak na Saúdskou Arábii, se kterou chce mít americký prezident Donald Trump dobré vztahy. Se Saúdy obchodoval ještě předtím, než se stal prezidentem.

Americká administrativa by musela dát požadavek ministerstvu spravedlnosti a FBI, aby případ znovu otevřely. Příslušné úřady ale odmítly situaci komentovat.

Turečtí představitelé nicméně uvedli, že Gülenův případ s Chášukdžím nespojují. „Určitě mezi nimi nevidíme žádné pojítko, chceme pouze aby Spojené státy v případě Gülena jednaly. Ohledně případu Chášukdžího pokračujeme ve vyšetřování,“ zní stanovisko tureckého ministerstva zahraničí.

Spor ohledně Gülena zatěžuje vztahy mezi oběma zeměmi NATO.  

Islámský učenec, myslitel, teolog, autor, básník, obhájce vzdělání a emeritní kazatel Fethullah Gülen se do Spojených států přestěhoval před více než dvaceti lety kvůli lepší dostupnosti zdravotní péče. Dlouhou dobu přitom patřil mezi podporovatele současného tureckého prezidenta Erdoğana. Zlom přišel v roce 2014, kdy jeho hnutí Erdoğan označil za teroristické a na Gülena byl v Turecku vydán zatykač.

Erdoğan duchovního obvinil i z organizace nezdařeného pokusu o puč v červenci 2016, v jehož důsledku přišlo o život 250 lidí, o svobodu téměř 50 tisíc lidí a o práci více než 100 tisíc lidí. Gülen převrat ostře odsoudil a jakýkoli podíl na něm opakovaně odmítá.

Zavražděn na příkaz prince?

Saúdskoarabský novinář Chášukdží, který se netajil kritikou saúdské monarchie, byl nezvěstný od 2. října. Toho dne vstoupil do budovy konzulátu v Istanbulu, aby získal dokumenty kvůli plánovanému sňatku. Ankara postupně předkládala důkazy pro své tvrzení, že novinář byl na konzulátu zavražděn. Podle posledních zjištění bylo tělo novináře pravděpodobně rozpuštěno v kyselině. Turečtí vyšetřovatelé totiž našli na zahradě rezidence v Istanbulu, kde bydlel saúdskoarabský konzul, stopy po kyselině fluorovodíkové a dalších chemikáliích. 

Generální prokurátor Saúdské Arábie požaduje trest smrti pro pět z 11 osob obviněných z vraždy. Objevily se i obvinění, že do zločinu byl zapleten i korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán.