"Poprvé zasahujeme v několika opravdu klíčových oblastech…," řekl novinářům velitel amerických sil v Iráku generál David Petraeus po setkání s ministrem obrany USA Robertem Gatesem.

Cílem akce jsou podle Petraeuse hlavní oblasti, odkud islámská teroristická síť Al-Káida podle amerických tajných služeb plánuje své četné bombové útoky za pomoci náloží nastražených v autech. Právě dnes americké vojenské velitelství informovalo o pátečním pumovém útoku proti kontrolnímu bodu v jižní části Bagdádu, kdy nálož nastražená na vozovce připravila o život jednoho příslušníka ozbrojených sil Spojených států.

Generál dnes také oznámil, že v noci na dnešek se americkým a iráckým silám podařilo dopadnout dva přední irácké teroristy. Podle něho jde o abú Tibu a zejména o Al-Hilfího, který je označován za vůdce tajné buňky "extremistických prvků" operujících v rámci takzvané Mahdího armády, kterou vede protiamericky zaměřený šíitský duchovní Muktada Sadr.

Abú Tiba patří k povstalecké skupině Ažúr al-Dulajmí, která má pravděpodobně na svědomí nedávné únosy několika britských občanů v Iráku, dodal Petraeus.

Každodenní násilnosti, které už měsíce decimují Irák, dnes dostaly podobu dalšího pumového útoku proti sunnitské mešitě, tentokrát v Basře na jihu země. Podle irácké policie jde zřejmě o odvetnou akci za předcházející podobný útok, po němž se zřítily v Sámaře oba minarety šíitské mešity.

Narůstající intenzita násilností mezi iráckými šíity a sunnity dnes přiměla nejvyššího šíitského duchovního velkého ajatolláha Alího Sistáního, aby útok na sunnitskou svatyni v Basře odsoudil a vyzval k okamžitému ukončení nábožensky motivovaného násilí.

Americká armáda dnes oznámila smrt pilota stíhacího bombardéru F-16, který se zřítil v pátek asi 60 kilometrů severně od Bagdádu při vzletu k bojové akci. Přesná příčina nehody se vyšetřuje. Při hlídce v jižní části Bagdádu současně zahynul jiný americký voják a další tři byli zraněni. Podle agentury AFP tak Američané přišli tento měsíc o 38 padlých a celkem o 3515 od svého vpádu do Iráku v březnu 2003.

Armáda také oznámila, že se při razii v jednom domě v Sámaře, který sloužil jako útočiště teroristů ze sítě Al-Káida, podařilo najít identifikační karty dvou amerických vojáků, kteří jsou nezvěstní už více než měsíc. Žádný z nezvěstných však nebyl nalezen.

Karty Alexe Jimeneze a Byrona Fouthy ukázala Al-Káida na své internetové stránce na videu, odvysílaném 4. června, kdy tvrdila, že sunnitští povstalci zabili dva vojáky. Jejich těla se však dosud nenašla a armáda pokračuje v masivní pátrací operaci.

Jimenez a Fouthy byli zajati při útoku na jejich hlídku 12. května, spolu s ještě jedním vojákem, jehož mrtvé tělo bylo mezitím nalezeno. Při přepadu byli zabiti další čtyři američtí vojáci a irácký tlumočník.