Poprvé v historii se stal prezidentem Spojených států politik tmavé pleti. Sedmačtyřicetiletý Afroameričan Obama suverénně zvítězil nad svým republikánským soupeřem Johnem McCainem.

První blahopřání černošskému státníkovi začala přicházet již v úterý. Ve středu reagovala na jeho triumfální úspěch většina světových politických špiček včetně Evropské unie, Ruska, Německa, Francie a Číny.

Český prezident Václav Klaus ve své gratulaci rovnou pozval nově zvoleného amerického prezidenta na návštěvu do Česka.

Novému americkému vůdci pogratuloval český premiér Mirek Topolánek, podle něhož Obamu čeká úkol sjednotit zemi, která po volbách zůstává rozdělená.

„Americkému lidu upřímně blahopřejeme. Jde o historickou volbu a naději nejen pro USA, ale pro celý svět,“ přivítal změnu v Americe vůdce české opoziční sociální demokracie Jiří Paroubek.


Evropská unie

Předseda Evropské komise José Barroso v souvislosti s nadcházející změnou v Bílém domě vyzval k nové dohodě mezi Evropskou unií a USA.

„Nadešel čas na obnovení vazeb mezi Evropou a Spojenými státy americkými. Současnou finanční krizi musíme využít jako novou příležitost. Potřebujeme novou dohodu pro nový svět,“ uvedl Barroso ve svém prohlášení.

Se značnými nadějemi vzhlíží k Obamově zvolení i francouzský ministr zahraničních věcí Bernard Kouchner, jehož země nyní unii předsedá.

„Francie, Evropa a mezinárodní společenství potřebují jeho energii, odmítání nespravedlnosti a neústupnost v cestě za bezpečnějším, spravedlivějším a stabilnějším světem,“ prohlásil Kouchner.

Francie a Evropská unie jsou podle jeho slov připraveni úzce spolupracovat s USA v rámci obnoveného transatlantického partnerství.
Rusko

Ruský prezident Dmitrij Medveděv od nového šéfa Bílého domu výrazné zlepšení vzájemných vztahů. Ve svém prohlášení vyjádřil Medveděv v naději, že „nová americká administrativa zvolí kurz rovnocenných vztahů s Ruskou federací.“

Kremelský šéf oznámil, že Rusko „nemá problém s americkým národem a necítí vrozený antiamerikanismus“.

Německo

Koordinátorka vládní organizace pro americko-německé vztahy Karsten Voightová vidí Německo jako „Obamovu zemi“.

„Zdá se, že je s obyčejnými Němci v jednom akordu,“ řekla Voightová, podle níž je Barack Obama schopen dosáhnout změn podobně jako kdysi John Fitzgerald Kennedy či Martin Luther King Junior.

Němcům je údajně sympatické to, že je Obama afrického původu, a tedy vlastně cizinec. O úspěchu v USA sní totiž mnoho našich sousedů.

Francie

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy demokratův triumf označil za „brilantní vítězství“.

„V době, kdy je svět ve zmatku a pochybnostech, vyjádřili Američané, věrni hodnotám, které vždy definovaly americkou identitu, svou víru v budoucí změnu,“ řekl Sarkozy.

Čína

Příchod demokrata do Bílého domu příliš nevítají Číňané, kteří se obávají omezení exportu svého zboží do USA.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao v oficiálním prohlášení nicméně vyjádřil víru v „posilování dialogu a spolupráci mezi oběma zeměmi“.

Irák

Názory Iráčanů na Obamovo vítězství se různí. Podle Saláha al-Obajdího, mluvčího šíitského klerika Muktady al-Sadra, který se ostře staví proti přítomnosti amerického vojska na iráckém území, je al-Sadr s pozicí demokrata v křesle prezidenta USA spokojen.
Důvodem je Obamův pohled na zahraniční vojenskou politiku USA a možné stažení amerických vojsk z Iráku.

Palestina

Posílení míru, v němž by mohl hrát hlavní roli právě Obama, je hlavní prioritou představitelů Palestiny. Jménem lidu popřál novému americkému prezidentovi jeho palestinský protějšek Mahmúd Abbás.

Favzí Barhúm, mluvčí ozbrojeného hnutí Hamás ovládajícího pásmo Gazy, doufá, že se Obama poučí z chyb bývalé americké administrativy.

Izrael

Izraelci se domnívají, že Obamova politika na Blízkém východě nebude tak tvrdá, jak si okolnosti žádají. Prohlásil to politolog Ejtan Gilboa z univerzity Bar-Ílan.

„Právě nadešla doba, kdy je na Blízkém východě zapotřebí tvrdého přístupu. Ačkoli to nikdo nepřizná, vůdci Izraele mají s Obamou starosti,“ říká Gilboa.

Afghánistán a Pákistán

Afghánský prezident Harmíd Karzáí ve středu prohlásil, že zvolení Baracka Obamy za prvního černošského amerického prezidenta znamená novou éru nejen pro USA, ale i pro ostatní svět.
„Barva pleti a národnost zmizí jako faktor ovlivňující politiku ve světě,“ uvedl Karzáí v prezidentském paláci v Kábulu.

Zároveň Obamu vyzval, aby zastavil zabíjení civilistů v Afghánistánu příslušníky americké armády a NATO.

„Volba znamená novou kapitolu v pozoruhodné historii USA,“ řekl pákistánský premiér Júsuf Ráza Gilání. Věří, že se Obamovi podaří posílit mír a stabilitu oblasti.

Podle západních diplomatů zůstanou obě země Obamovými strategickými partnery.

Austrálie

Australský premiér Kevin Rudd nově zvolenému americkému prezidentovi poblahopřál a přirovnal jej k Martinu Lutheru Kingovi.

„Před 25 lety měl Martin Luther King sen o Americe, kde ženy a muži nebudou hodnoceni podle barvy pleti, ale podle povahy. Amerika dnes proměnila tento sen ve skutečnost,“ prohlásil Rudd.

Nový Zéland

Novozélandská premiérka Helen Clarková na Obamovo zvolení reagovala následovně: „Převezme zemi na kritické křižovatce. Mezinárodní společenství má před sebou vícero naléhavých výzev, například globální finanční krizi a oteplování. Těšíme se, jak jim společně s novým prezidentem Obamou a jeho týmem budeme čelit.“

Japonsko

Stranou nezůstal ani japonský premiér Taró Aso.

„Přeji si, abychom posílili japonsko-americké vztahy a vyřešili vícero problémů mezinárodní komunity ve spolupráci s budoucím prezidentem Obamou,“ prohlásil Aso.
(mol, ton, hl)