Oznámil to dnes Bílý dům s tím, že delegace bude v komunistickém státě jednat o návratu zbývajících ostatků amerických vojáků zabitých v průběhu korejské války v letech 1950 až 1953.

"Spojené státy vyvinuly velkou energii, aby přesvědčily KLDR dodržet dohodu o příměří, v níž je zahrnut i nárok na repatriaci ostatků," uvedla mluvčí Bílého domu Dana Perinová. "Tato mise přispěje k pokroku, který byl v této oblasti již dosažen," dodala.

Současný guvernér amerického státu Nové Mexiko Richardson navštívil Severní Koreu již v devadesátých letech a opět v roce 2005. Nové cesty, která je na pozvání KLDR plánována na 8. až 11. dubna, se společně s ním zúčastní i někdejší ministr pro záležitosti veteránů Anthony Principi.

V korejské válce, která začala v červnu roku 1950 vpádem jednotek KLDR na jih Korejského poloostrova, zahynulo více než 33.000 amerických vojáků. Armáda Spojených států bojovala po boku jihokorejských oddílů, zatímco Pchjongjangu pomáhala Čína. Od korejské války je stále nezvěstných přes 8100 vojáků USA.

Mise vedená Richardsonem se uskuteční několik dní před vypršením lhůty (14. dubna), v níž Severní Korea slíbila uzavřít a zapečetit svůj hlavní jaderný reaktor v Jongbjonu a umožnit jeho kontrolu inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Výměnou za to má dostat energetickou pomoc.