Na základě legislativy schválené nedávno oběma komorami Kongresu by na zavedení hi-tech kontrolních zařízení mělo jít až sedm miliard dolarů (téměř 146 miliard korun). Na svých webových stránkách o tom dnes píše deník USA Today.

Hlavní úpravou bude umístění nových přístrojů k objevování náloží, které budou zabudovány do přepravních pásů a mohou zavazadla "prohlédnout" desetkrát rychleji, než umožňují současné přístroje skenující každý kufr či batoh zvlášť. Starší systémy jsou přetížené, neboť na amerických letištích je každý den kontrolováno kolem 1,5 milionu zavazadel.

Výkonný ředitel mezinárodního letiště v Tampě Louis Miller státní pomoc označil za "mimořádně významnou". "Můžeme s takovýmito penězi ujíst pořádný kus cesty za krátký čas," řekl.

Největší překážka pro nový systém by mohla přijít od prezidenta George Bushe, který pohrozil vetem zákonů obsahujících i uvolnění prostředků na zavedení nových bezpečnostních opatření. Jedním z důvodů je i to, že některé z norem, které s uvolněním fondů počítají, navíc obsahují i harmonogram stahování amerických vojáků z Iráku.