Barack Obama podle Hillary Clintonové pomáhá republikánům, Clintonová zase podle vyjádření jednoho z Obamových příznivců, bývalého generála Waltera Stewarta, ztratila svou lží o palbě na bosenském letišti „morální autoritu".

I když se Obamův tým od jeho slov distancoval, nárůst napětí mezi oběma kandidáty je zřejmý.

„Potřebujeme kandidáta, který Johnu McCainovi zatopí, ne někoho, kdo ho bude povzbuzovat, prohlásila Clintonová v reakci na slova Obamy, která pronesl na shromáždění svých příznivců v pennsylvánském Readingu. Ten tam oproti svému původnímu tvrzení, že John MCain bude jen George Bush v bleděmodrém, připustil, že by republikánský kandidát mohl být přeci jen o něco lepší než současná hlava státu.

Na adresu své stranické kolegyně pak prohlásil, že by její případné úřadování v Bílém domě nepředstavovalo velký rozdíl oproti současné Bushově administrativě. „Snažit se získat laciné politické body může vytvořit dobré novinové titulky a dobré televizní zprávy, ale neudělá to dobrou vládu,“ komentoval její vystoupení.

Hillary stále vede

Clintonovou, pro kterou je vítězství v Pennsylvánii nutné, pokud si má udržet naděje na zisk demokratické nominace, nyní podporuje 47 procent místních voličů. Obamovi se nicméně podařilo notně stáhnout její původně 20procentní náskok a nyní mu chce svůj hlas dát 42 procent lidí.

Pro demokraty ale nakonec zřejmě nebude rozhodující, který z obou soupeřů pennsylvánské primárky vyhraje. Důležitější bude, jestli si kandidát, který nominaci nakonec získá, bude schopen po emocemi zmítané kampani zajistit podporu příznivců svého oponenta.

Průzkumy ukazují, že 26 procent pennsylvánských voličů Clintonové je rozhodnuto dát v případě její prohry svůj hlas raději McCainovi, než jejímu demokratickému protikandidátu. Pokud by nastala opačná situace, chce McCaina podpořit 19 procent místních Obamových příznivců.

A to by mohlo být pro volbu klíčové. Zatímco Clintonová by totiž nyní McCaina porazila poměrem 48 procent hlasů ke 41, v případě Obamy, jemuž průzkumy připisují se 44 procenty voličů jen dvouprocentní vedení nad republikánským politikem, by se cesta demokratů k vítězství v jednom z klíčových států Unie mohla značně zkomplikovat.

V honbě za hlasy 8 procent dosud nerozhodnutých voličů tak oba demokratičtí kandidáti utrácejí astronomické sumy. Tým Obamovy kampaně v sobotu ohlásil, že senátor získal od svých příznivců na volební kampaň 42,8 milionu dolarů, tedy asi dvojnásobek sumy, již obdržela Clintonová.

Mluvčí její kampaně Jay Carson to ale nepovažuje za rozhodující. „Hillary vyhrála poslední čtyři souboje přesto, že v těchto státech vydala na kampaň mnohem méně než soupeř – a nyní je v pozici, aby se totéž podařilo i v Pennsylvánii,“ domnívá se.

Republikánský kandidát John McCain, který má nominaci po odstoupení všech protivníků již jistou, vybral v březnu od sponzorů 15,4 milionu dolarů.