Podle odborníků je hlavním důvodem hvězdná image amerického prezidenta Baracka Obamy. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

„Za tu dobu, co zkoumám reputaci jednotlivých států jsem nikdy nezaznamenal, že by se některému státu za jediný rok podařilo takto radikálně změnit svoji image,“ uvedl Simon Anholt, zakladatel společnosti GfK, která každoročně hodnotí globální image 50 států. První pětici doplňuje Francie, Německo, Velká Británie a Japonsko.

Podle Anholta byla hlavním důvodem pro špatnou reputaci Spojených států převážně zahraniční politika Obamova předchůdce George Bushe. Lví podíl na změně image má prý především osobnost prezidenta Obamy.

V průzkumu hodnotilo 20.000 lidí z 20 vyspělých a rozvíjejících se zemí 50 států podle kategorií, mezi něž patří vláda, kultura, společnost, export, turistika, příroda nebo vzdělávání. Nejvíce se propadla Kanada, ze čtvrtého na sedmé místo, zatímco Čína vystoupala na celkové 22. místo. Podle Anholta je Čína tradičně špatně hodnocena v oblasti lidských práv, ale boduje v oblasti kulturního dědictví.

„Je to poprvé, co se reputace Číny zlepšila,“ uvedl Anholt, který vydává žebříčky NBI od roku 2005. V první desítce se dále umístila Itálie, Švýcarsko, Austrálie, Španělsko a Švédsko. Na odvrácené straně žebříčku se nachází společně na 47. místě Kolumbie a Keňa, Angola je na 49. místě zatímco nejneoblíbenějším státem se stal Írán.