Papež Benedikt XVI. během své první návštěvy Spojených států vyzdvihl úlohu víry ve zdejší společnosti a označil Američany za vzorný příklad v porovnání se sekularizovanou Evropou. Zatímco v Evropě chodí na mši pravidelně jen každý desátý věřící, mezi americkými katolíky je to až čtyřikrát tolik.

„I přes rozdílnou historickou zkušenost by si Evropané měli vzít od Američanů poučení,“ uvedl papež během letu přes Atlantik na šestidenní návštěvu USA. Ta má za úkol znovu vzkřísit důvěru v katolickou církev, jejíž pověst utrpěla kvůli aféře s pedofilními kněžími před sedmi lety.

Tehdejší skandál zasáhl především bostonskou arcidiecézi, kde byly zjištěny případy zneužívání mladých chlapců.
Papež nyní slibuje radikální řez: "Jsem hluboce zahanben tím, co se stalo. Udělám vše pro to, aby se v budoucnosti nic podobného neopakovalo," řekl Benedikt XVI.

Noví katolíci?

Ke katolické víře se hlásí čtvrtina obyvatelstva USA, od roku 1990 jde navíc o nejrozšířenější náboženství v zemi. Přispěl k tomu i fakt, že se církev otevřela imigrantům z celého světa.

“Kostel je pro mě velmi důležitý. Zdejší komunita je k nám vstřícná a úslužná,” řekla agentuře Reuters Nigerijka Margaret Belogunová, která žije v Dallasu. Právě imigranti podle některých amerických analytiků tvoří novou tvář katolicismu ve Spojených státech.

A ta je bližší Vatikánu, než kdy dřív. Většina přistěhovalců totiž zastává konzervativnější názory na potraty či homosexuální partnerství než rodilí Američané a preferuje tradiční oddanost Bohu, jak ji hlásá papež Benedikt XVI.

Komunitní život

Katolická církev si udržuje silné postavení v americké společnosti již od 19. století, kdy se zde začalo rozvíjet církevní školství. Víra ve Spojených státech tak vstoupila do běžného života.

Komunity jednotlivých farností udržují úzké vztahy i mimo pravidelné mše. Věřící se schází ve volném čase nad šálkem čaje, chodí hrát bingo či pořádají různé společenské akce.

„Je to systém opěrných bodů, který udržuje víru mezi občany,“ soudí teolog Petr Žurek. Víra je v USA na rozdíl od Evropy jedním z diskutovaných témat při volbách či při výběru zaměstnání. „Lidé o sobě navzájem vědí, jakého jsou vyznání, znají se z komunit a mohou se tak lépe uplatnit ve společnosti,“ dodává Žurek.

10 dní versus 10 let

Nejrozšířenějším náboženstvím USA je protestantismus, ke kterému se hlásí více než polovina Američanů.
„Jeho kontinuita je pro americkou kulturu a politiku velmi důležitá,“ tvrdí John C. Green z univerzity v Akronu. „Z protestantismu vychází většina našich hodnot.“

Konkrétní počet církví hlásících se k protestantismu lze ale jen stěží odhadnout. Ve Spojených státech totiž neexistuje zákon o církvích, každá farnost tak může fungovat jako samostatná církev.

Na rozdíl od Evropy je i postup při zakládání nové církve mnohem jednodušší. Vzniknout může do 10 dnů oproti evropským 10 letům. „Je to podobné, jako byste u nás zakládali občanské sdružení,“ říká Marek Krupica z University Karlovy a dodává, že udržovat americké farnosti při životě pomáhají daňové úlevy povolené státem.