Tým amerických vědců zveřejnil novou studii z níž vyplývá, že tradiční abstinenti si mohou jednou skleničkou denně pomoci ke zdraví.

Skupina odborníků pod vedením doktora Dana Kinga z univerzity v Jižní Karolíně zkoumala téměř osm tisíc dobrovolníků ve věku mezi 45 a 64 lety, kteří se převážnou část života vyhýbali alkoholu.

Asi šest procent z nich během testování začalo "s mírou" pít. Po čtyřech letech provedli vědci zdravotní vyšetření u obou skupin účastníků a zjistili, že ti, kteří si dají skleničku denně, jsou méně ohroženi srdečními chorobami než zavilí abstinenti.

„Riziko, že dostanou infarkt u nich bylo o 38 procent nižší,“ popisovala agentura Reuters průběh experimentu. „Méně ohroženi srdečními chorobami byli i ti, u nichž se sešlo několik rizikových faktorů najednou, tedy například obézní lidé, kuřáci nebo osoby se zvýšeným tlakem,“ vysvětlil King.

Studie, v nichž se tvrdí, že malé množství alkoholu člověku prospívá, se objevují už řadu let, nikdy se ale na základě nich nezačala objevovat doporučení pro abstinenty, aby se také občas napili.

Teď je to podle Kingova týmu poprvé, co taková situace nastává: „Ty výsledky byly skutečně velmi pozitivní, nejvýrazněji u těch, kteří konzumovali víno,“ potvrdili vědci v časopise American Journal of Medecine. Zároveň však zdůraznili, že je není možné interpretovat jako výzvu k pití v neomezeném množství.

To potvrdila i studie Národního institutu zdraví publikovaná v minulém týdnu. „Ta prokázala na testech 44 000 lidí, že pět a více skleniček denně narozdíl od jedné nepomáhá, ale škodí. Vyšetření dopadla o třicet procent hůř,“ uvedla agentura Reuters.