Na čtyři miliony voličů Demokratické strany v Pennsylvánii nemůže svými hlasy majícími váhu 158 delegátů už rozhodnout o vítězi primárek.

Zvítězí-li však jeden z kandidátů velkým náskokem, bude to jasný signál pro osm stovek nevolených „superdelegátů“, který z uchazečů o křeslo po Georgi Bushovi bude schopen porazit republikána Johna McCaina.

V situaci, kdy ani jeden z demokratických uchazečů o Bílý dům nemůže v posledních deseti primárkách získat potřebný odstup před svým protikandidátem zajišťující nominaci, tak bude přízeň „superdelegátů“ rozhodující.

Svým demografickým složením nahrává Pennsylvánie Hillary Clintonové. Jde totiž o stát s velkým počtem seniorů a vysokým zastoupením bílých Američanů.

Náskok Clintonové nad Obamou dokládají i předvolební průzkumy. Původně dvouciferný odstup se ovšem Obamovi podařilo v posledních týdnech stáhnout na rozdíl několika procentních bodů.

„Nepředpovídám, že zvítězí. Myslím, že to bude těsný souboj a že si povedeme lépe, než mnozí očekávali,“ odmítl Obama, že vstupuje do prohraného souboje.

Pokud by se ale navzdory všem očekáváním podařilo senátorovi Obamovi zvítězit, čelila by Clintonová ještě většímu tlaku spolustraníků, aby odstoupila ze souboje a netříštila tak síly a finanční zdroje pro listopadový duel s Johnem McCainem.