Otřesné metody jako je waterboarding(tedy trápení zajatce naléváním tekutiny do dýchacího ústrojí), psychický teror a další děsivé způsoby mučení označil Jonathan Fredman, právní zástupce z americké výzvědné služby, za „věc přístupu“.

„Jestliže zajatec (během mučení) zemře, děláte to špatně,“ zveřejnil včera deník Washington post Fredmanovu radu, jíž vyslovil před vojenskými a výzvědnými špičkami na setkání v americkém zajateckém táboře na Kubě v říjnu 2002.

Z nejnovějších odtajněných dokumentů vyplývá, že Pentagon již v létě téhož roku shromáždil seznam tvrdých technik mučení, přestože jej řada vojenských právníků varovala, že uvedené praktiky jsou s největší pravděpodobností nelegální. Nyní armádní ústředí čelí obvinění z překrucování zákonů.

Během úterního zasedání se senátoři z výboru zabývajícího se vyšetřováním guantánamského případu ostře kritizovali vojenské funkcionáře zapojené do kauzy kvůli povolení těžké tortury odporující mezinárodnímu i americkému právu.

„Jak jsme se mohli dostat do situace, že vládní činitel prohlásí mučení za věc názoru?“ vyjádřil své zděšení předseda komise senátor Carl Levin.

Bílý dům však Senátu oponuje, a to i přesto, že v první polovině února americký Kongres zakázal řadu nejtvrdších výslechových metod včetně waterboardingu, používání psů, simulaci popravy nebo elektrických šoků.

Výsledky včerejšího slyšení guautánamské kauzy okomentoval Washington tvrzením, že se k vězňům přistupovalo vždy humánně.

„Týrání zajatců nikdy nebylo a nikdy nebude taktikou naší vlády,“ citovala BBC slova mluvčího Bílého domu Tonyho Fratta.

Kvůli odhalení guantánamského případu utrpěla americká image silný otřes. Bílý dům však argumentuje svým cílem za každou cenu zabránit dalším tragédiím, jako byla ta z 11. září.