Devadesátikilového šimpanze museli v pondělí zastřelit v americkém Stamfordu ve státě Connecticut poté, co zvíře brutálně napadlo jednu ženu a ohrožovalo i policistu v autě.

Šlo o dvacetiletého šimpanze, který žil v domácnosti a v minulosti vystupoval v reklamách, dokázal se sám obléci a ovládal na dálku televizor.

Zraněná pětapadesátiletá Charla Nashová ztratila množství krve kvůli poranění na tváři, krku a pažích. Při řádění živočicha byla zraněna i jeho majitelka Sandra Heroldová a dva policisté.

Není známo, proč šimpanz jménem Trevis zaútočil na ženu, když vystupovala z auta, aby navštívila jeho majitelku Sandru Heroldovou. Sám si přitom odemkl dveře domu. Haroldová s ním nejdříve zápasila a potom běžela dovnitř zavolat telefonicky pomoc.

„Přinesla velký řeznický nůž a několikrát bodla svého dlouholetého domácího miláčka ve snaze zachránit svou přítelkyni, která byla napadena skutečně brutálně,“ uvedl policista Richard Conklin, citovaný televizí CNN.

Trevis utekl, když na místo dorazili policisté. Jakmile záchranáři začali ošetřovat zraněnou ženu ležící na zemi, zaútočil znovu. Tehdy se muži zákona před opicí skryli v autech. Trevis utrhl postranní zrcátko jednoho vozidla a začal ohrožovat policistu uvnitř, který po něm několikrát vystřelil.

Trevis poté utekl do části domu, kterou obýval a tam zraněním podlehl.

Podle Conklina byl Trevis v rodině vychováván téměř jako vlastní dítě. Trpěl boreliózou a možná ho z míry vyvedly léky.

Policisté ho už znali, neboť v roce 2003 utekl z auta v centru Stamfordu a pod kontrolu ho dostali až po dvou hodinách.

Tehdy Trevisovi majitelé tvrdili, že umí sám chodit na WC, sám se obléká, koupe ve vaně, večeří u stolu a pije víno ze sklenky s dlouhou stopkou. Krom toho si uměl vyčistit zuby a přihlásit se do počítače, aby si prohlédl fotografie.

Odborník na divokou přírodu Jeff Corwin po útoku uvedl, že dospělý šimpanz vážící 70 kilogramů je až sedmkrát silnější než člověk.

„Problém je v tom, že máme sklon pohlížet na šimpanze růžovými brýlemi, což je způsobeno naší kulturou. Tato zvířata však mají vyhraněné komplexní chování a širokou škálu emocí včetně násilí a hněvu,“ poznamenal Corwin.