Kolem tří set tisíc amerických vojáků, kteří se vracejí z fronty v Iráku nebo v Afghánistánu má duševní problémy, jako jsou posttraumatický stres nebo deprese. Z toho jen polovina se dostane k odborné péči.

Podle poslední nezávislé studie společnosti RAND se většina postiženýchvyhýbá léčbě, protože se obávají, že přiznání psychologických problémů by mohlo narušit jejich kariéru.

„Dokud se jim nedostane náležité a účinné péče v této oblasti duševního zdraví, bude to mít dlouhodobé následky pro ně i pro celý národ,“ řekl Terri Tanielian ze společnosti RAND.

Až320 tisíc vojáků navícutrpí traumatické poškození mozkuuž během nasazení. Posttraumatická stresová porucha totiž může pramenit z válečného traumatu, když voják utrpí zranění nebo je něčeho podobného svědkem.

Symptomy podrážděnosti, výbuchy zlosti, poruchy spánku a koncentrace, krajní ostražitost a přehnané reakce na překvapení později vedou k pocitům napětí, depresi a úzkosti.

Pentagon sena základě studie začal zajímat o kvalitní duševní léčbu svých hrdinů a hodlá najmout 275 odborníků. Jeho snahy maří fakt, že jen málo civilistů chce provádět svou profesi ve válečné zóně.

Chirurgové se postarají o fyzické deficity

Americká vláda se chce také náležitě postarat o vojáky, kteří utržili fyzická zranění.Částkou 250 milionů dolarů podpořila lékařský výzkum, který má pomoci veteránům opět se vrátit ke svépůvodní prácia začlenit se do společnosti.

Cílem vědců je během pěti let vyvinout terapii, která úspěšně odstraní popáleniny, vyléčí poranění bez šrámů a rekonstruuje a obrodí části obličeje i údy.

Výzkum se zaměří na kmenové buňky, díky nimž vědci uměle vypěstují náhradní uši, nos, kůži, svaly, nervy, kosti, cévy a implantují je postiženému na poškozené místo.

Generálporučík Eric Schoomaker, velitel armádní chirurgie, věří, že terapie během několika let pomůže těžce zraněným vojákům.

Jakopříklad uvedl případ jednoho mariňáka s popáleninami po celé hlavě. Podstoupil 40 operací, ale jeho uši a nos nebylo možné obnovit.

V rámci terapie by bylo možné z jeho kmenových buněk vypěstovat další buňky, které by se pak nanesly na kostru modelu jeho ucha a nosu. Po několikatýdenní inkubaci by se biologicky odbouratelná kostra připojila ke kůži, ujala se a nakonec by splňovala všechny funkce orgánů.