Americký prezident Barack Obama schválil vytvoření speciální jednotky Bílého domu na vyšetřování osob podezřelých z terorismu.
Rozhodnutí Obama učinil v době, kdy ministr spravedlnosti Eric Holder zvažuje, zda znovu otevřít téměř deset případů týrání vězňů zaměstnanci Ústřední zpravodajské služby (CIA). Napsala to v pondělí agentura AP.

Vysoce postavený člen Obamovy administrativy, který si nepřál být jmenován, protože program ještě nebyl oficiálně oznámen, řekl agentuře AP, že jednotka se bude jmenovat Skupina pro výslechy důležitých zadržených osob a bude na ni dohlížet Rada národní bezpečnosti (NSC). Podrobnější informace o nové jednotce by měly být oznámeny během pondělí.

Podle jednoho ze zpravodajských činitelů, který hovořil také pod podmínkou anonymity, CIA změnu přivítá, protože se nechce účastnit dlouhodobého zadržování.

Agentura AP uvedla, že Obamovo rozhodnutí představuje zatím nejvýraznější rozchod současného prezidenta s vyšetřovací politikou jeho předchůdce v úřadě George Bushe. Obama proti Bushovým postupům vystupoval již během prezidentské kampaně. V poslední době nicméně prohlásil, že není příliš nakloněn vyšetřování činitelů Bushovy administrativy kvůli zneužívání vězňů podezřelých z terorismu.

Právě o něm v současnosti rozhoduje americký ministr spravedlnosti Eric Holder. Kladné doporučení v téměř deseti případech již vydal etický výbor ministerstva. Doporučení se podle listu The New York Times týká hlavně případů hrubého zacházení s vězni v Iráku a v Afghánistánu.

Ministerstvo spravedlnosti zveřejní podrobnosti týrání vězňů

Podle listu, jenž se odvolává na nejmenované zdroje obeznámené s problematikou, by ministerstvo mělo ještě v pondělí zveřejnit podrobnosti kolem týrání vězňů, jak je v roce 2004 shromáždila generální inspekce CIA ve zprávě, která nebyla nikdy zveřejněna. Když se CIA poprvé zprávou inspekce zabývala, rozhodla, že není nutné, aby se v souvislosti s nějakým případem zahajovalo trestní stíhání.

Když se ale stal ministrem spravedlnosti Eric Holder a viděl, že obvinění souvisejí i se smrtí lidí ve věznicích a s dalšími případy fyzického i psychického mučení, změnil podle listu názor.

„Vedle zveřejnění podrobností zprávy, což by se mělo stát dnes, a vzhledem k doporučení, aby aspoň některé případy byly znovu otevřeny, se zdá být skoro jisté, že bude jmenován vyšetřovatel, anebo že budou následovat další konkrétní kroky. To CIA přinese nové velmi vážné problémy,“ napsal The New York Times.

V některých případech týrání vězňů CIA popisuje, jak její agenti předstírali popravy vězňů a nejméně prý v jednom případě zadrženého týrali s použitím ostré střelby. To by podle The New York Times mohlo znamenat porušení federálního zákona o nepřípustnosti mučení.

„Nikdy nebylo žádným způsobem veřejně vysvětleno, proč ministerstvo spravedlnosti za vlády prezidenta Bushe rozhodlo nevznést obvinění u žádného z téměř dvou desítek známých případů týrání,“ napsal list The New York Times.

Zatím byl stíhán jediný vyšetřovatel CIA David Passaro, jemuž byla prokázána vina za týrání vězně v Afghánistánu v roce 2003. Soud mu za to před dvěma lety vyměřil osmiletý trest.