USA má největší počet úmrtí, kterým se dalo zabránit

Kdyby si Spojené státy počínaly voblasti zdravotní péče stejně úspěšně jako další vyspělé státy, zemřelo by o101000 lidí ročně méně. Vžebříčku počtu úmrtí, jimž šlo předejít, se USA mezi 19zkoumanými zeměmi umístily na nelichotivém prvnímmístě.

Nejlépe si podle závěrů týmu odborníků zLondon School of Hygiene and Tropical Medicine vedla Francie se 64,8případy úmrtí na 100000 obyvatel, těsně následovaná Japonskem se 71,2a Austrálií se 71,3případy. Nejhorší výsledek vykázaly právě Spojené státy se 109,7případy na 100000lidí.

Ačkoli si Američané oproti minulému výzkumu zroku 1998mírně polepšili, vcelkovém hodnocení úspěšnosti se propadli z15.na současné poslední 19místo. Zatímco se totiž zkoumané státy průměrně polepšily o16procent, vUSA to bylo pouze o4procenta.

„Jen těžko lze přehlédnout, že se pomalé snižování počtu úmrtí, kterým by šlo předejít, ve Spojených státech kryje se zvyšováním počtu lidí, kteří nemají zdravotní pojištění,“ uvádí autoři ve studii publikované vbritském zdravotnickém časopise Health Affairs. Oceňují zároveň, že se téma vUSA znovu dostává do popředí vsouvislosti sblížícími se prezidentskými volbami. Nepovinné zdravotní pojištění je vUSA velmi drahé a podle vládních odhadů si ho neplatí asi 47milionů ze 300milionů Američanů.

Členka autorského týmu Ellen Nolte ale odmítá, že by to znamenalo, že americká zdravotní péče je špatná ve své podstatě. „Myslím, že lékařská péče ve Spojených státech je velmi dobrá, pokud kní máte přístup. Hlavní problém je, pokud ho nemáte,“ řekla agentuře Reuters.

Tým lékařů zLondon School of Hygiene and Tropical Medicine ve své studii vycházel zpřípadů, kdy pacient zemřel, přestože současná medicína by si sjeho případem uměla poradit. Výzkumníci se soustředili na úmrtí osob pod 75let, kteří zemřeli vdůsledku onemocnění srdce, některých druhů rakoviny a bakteriálních infekcí, diabetu nebo komplikací při běžných chirurgických zákrocích.