Soudce John McMahon při vynesení rozsudku uvedl, že McArthurovo přiznání viny a to, že mu bude 91 let, až bude bude moci požádat o podmíněné propuštění, byly v případu polehčujícími okolnostmi. Sedmašedesátiletý McArthur přiznal vinu za smrt osmi mužů minulý týden.

Vyšetřovatelé prohledávají zahradu, kde muž zakopal ostatky zavražděných.
Kanadský zahradník zavraždil osm lidí. Kusy jejich těl ukrýval v květináčích

„Obviněný zachránil rodinu, přátele a komumitu od toho, aby museli projít barvitým veřejným procesem, který by byl noční můrou pro každého,“ citovala McMahona kanadská televizní stanice CTV News.

Podle šéfa policie Marka Saunderse je přitom velice nepravděpodobné, že by byl McArthur někdy propuštěn na podmínku. „Neuvidím ho znovu na svobodě,“ řekl.

Vlakové nádraží ve městě Tivim, kde našli pořezaného mladíka ležet.
Čech byl v Indii souzen za vraždu kamarádky. Utekl přes Nepál do Prahy

Nicole Borthwick, která znala některé z obětí, nicméně po vynesení rozsudku řekla před soudní budovou novinářům, že soudce byl příliš mírný. „Není to dost pro rodiny nebo pro ztracené životy,“ řekla reportérům.

„A není to dost pro komunitu. Komunita si prošla už tolika bolestí. Když procházíme tím vším znovu, vynořuje se pouze všechna ta bolest a smutek ze ztráty a nemá to uzavření. Neexistuje žádná milost. Komunita je zlomená a zůstane zlomená po velmi dlouhou dobu,“ dodala.

Své oběti si fotografoval

Bruce McArthur byl poprvé zatčen v lednu 2018 kvůli obvinění z vraždy dvou mužů, kteří zmizeli v roce 2017. Když si policisté pro něj přišli objevili muže připoutaného k posteli. Při prohledávání McArthurova počítače objevili osm složek pojmenované podle osmi mužů.

Starostu Gdaňsku Pavla Adamowicze pobodal útočník
Vrah gdaňského starosty byl extremista a úřady to věděly, tvrdí polská média

Každá složka obsahovala fotografie příslušného muže. Na některých byli zachyceni živí a na některých byla jejich mrtvá těla. Devátá složka nesla jméno muže, kterého našli připoutaného k posteli.

Podle podrobností, které tento týden zazněly před soudem, McArthur nalákal oběti k sobě domů, kde je uškrtil a jejich těla rozřezal na kusy. Ty pak ukryl na různých místech v okolí Toronta, kde pracoval jako zahradník.

Většina jeho obětí, i když ne všichni, pocházela z Gay Village, torontské čtvrti, která je známá pro svou převážně homosexuální populací. Velká část obětí přitom byli přistěhovalci z jižní Asie a Středního východu. K první vraždě přitom mělo dojít v září 2010 a k té poslední, která přivedla policii na jeho stopu, v červnu 2017.

Rakouská policie. Ilustrační snímek
V Rakousku zavraždili šestnáctiletou dívku. Podezřelý je mladý Syřan