Abe a jeho australský protějšek Scott Morrison položili věnce u Darwinského válečného památníku a minutou ticha uctili památku mrtvých. Toto symbolické gesto má posílit pouto mezi oběma zeměmi, které se v posledních desetiletích vyvinulo.
„Vyjádřil jsem upřímnou soustrast všem padlým vojákům,“ řekl Abe. „Díky odhodlanému úsilí mnoha lidí dosáhly Japonsko a Austrálie usmíření a staly se speciálními strategickými partnery,“ dodal.
Jen dva měsíce poté, co Japonci v prosinci 1941 napadli americkou námořní základnu v Pearl Harboru, začalo japonské letectvo bombardovat australské přístavní město Darwin na severu Austrálie. Úplně poprvé se tak globální konflikt dostal přímo na australskou půdu.
Podle údajů Australského válečného památníku během prvních dvou náletů 19. února 1942 zabily japonské bomby přibližně 250 lidí. Při náletu byly zničeny lodě, letadla, civilní i vojenská zařízení. Do listopadu 1943 podnikli Japonci dalších 62 náletů. Žádný z nich však již nebyl tak těžký jako první dva a většina z nich nezpůsobila žádné škody nebo zranění.
„Uznáváme naši historii a dnes si připomínáme naše oběti a ztrátu, ale důležité je, abychom dále posilovali náš vztah jako dobrých přátel a skvělých partnerů,“ řekl Morrison. Vedoucí představitelé obou zemí znovu potvrdili své strategické pouto, kterým se snaží bojovat proti rostoucímu vlivu Číny v regionu.
Investice za miliardy dolarů
Abeho návštěva je také spojena se spuštěním projektu Ichthys, který je s hodnotou 40 miliard dolarů (920 miliard korun), nejdražší japonskou zahraniční investicí. V jeho rámci bude ze stejnojmenného plynového pole v Timorském moři těžen zemní plyn a podmořským potrubím o délce 889 kilometrů dopravován do Bladin Point poblíž Darwinu, kde bude zkapalněn.
Vzájemné vazby mezi Austrálií a Japonskem se od konce padesátých let neustále zlepšují. V roce 2007 obě země uzavřely „společný bezpečnostní pakt“, který má koordinovat záležitosti zabývající se námořní a leteckou bezpečností.
Příští měsíc pak vstoupí v platnost dohoda o volném obchodu mezi Austrálií, Japonskem a dalšími devíti zeměmi, která má hodnotu 13,5 bilionů dolarů (310 bilionů korun).