Předseda vlády se také vrátil ke včerejšímu oznámení o stažení plánu zvýšit daň na pohonné hmoty a řekl, že opatření nebude znovu navrženo.

Právě záměr zvýšit od Nového roku cenu benzinu v rámci balíčku ekologických opatření stál u zrodu protestního hnutí, které už skoro čtyři týdny hýbe Francií. Vlna odporu v řadách automobilistů se od poloviny listopadu rozrostla v různorodé hnutí občanů, kteří jsou z různých důvodů nespokojeni se současnou hospodářskou a sociální situací ve Francii a s vládou prezidenta Emmanuela Macrona.

Kabinet ve středu oznámil, že kontroverzní daň na ropné produkty z návrhu rozpočtu pro příští rok stahuje, po vyjádřeních Elysejského paláce však dosud nebylo příliš jasné, zda to znamená definitivní opuštění tohoto nástroje.

„Rozhodli jsme se upustit od daňových opatření, která měla vstoupit v platnost 1. ledna 2019. Znovu navržena nebudou,“ řekl dnes Philippe, čímž podle deníku Le Monde víceméně potvrdil konečné zrušení plánu.

Premiér v Senátu hovořil také o růstu minimální mzdy a možných cestách ke zvyšování mezd nejhůře placených Francouzů. „Jsem připraven zkoumat veškerá opatření, která umožní zvýšit platy na úrovni minimální mzdy, aniž příliš naruší konkurenceschopnost firem,“ uvedl. Od ledna 2019 prý minimální mzda vzroste o 1,8 procenta v důsledku zohlednění inflace.

Paříž se připravuje na válku v ulicích

I přes snahu vlády v posledních dnech zmírnit emoce v protestním táboře se v sobotu očekávají další shromáždění a vláda varuje před velkou mírou násilí. Pařížská prefektura ve čtvrtek vyzvala restaurace a luxusní butiky na bulváru Champs Elysees, aby v sobotu zavřely a požádala místní pařížské radnice, aby připravily své čtvrti na násilí. Pařížské úřady v sobotu rovněž uzavřou desítky muzeí a turistických míst, včetně Eiffelovky a Louvru.

Podle premiéra Edouarda Philippa bude v sobotu nasazeno po celé zemi 89 tisíc příslušníků bezpečnostních složek. V Paříži bude dohlížet na pořádek 8000 příslušníků bezpečnostních složek. K dispozici budou mít přibližně deset obrněných vozidel, které patří četnictvu. Ty budou použity poprvé od roku 2005, kdy vypukly nepokoje na předměstí Paříže. 

Podle zdroje z Elysejského paláce se francouzské tajné služby obávají především demonstrantů z řad krajně pravicových a krajně levicových skupin, které mají v úmyslu „rozbíjet a zabíjet“. 

„Čelíme lidem, kteří tu nejsou, aby protestovali, ale aby rozbíjeli. Chceme mít prostředky, abychom je udrželi na uzdě,“ řekl Philippe ve čtvrtečních večerních zprávách v televizi TF1.

Žluté vesty se mezi tím svolávají na Facebooku a dalších sociálních sítích. „Francie je naštvaná!! Budeme tam ve větším počtu, silnější, povstaneme pro francouzský lid. Sejdeme se v paříži 8. prosince,“ píše se v prohlášení skupiny.