Po letech úvah a měsících plánování přišla nakonec nejdelší hodina za brzkého listopadového rána na letišti v Havaně. Ri Il Gyu s ženou a dětmi čekali, až ohlásí let, který změní jejich životy. Severokorejský diplomat se snad stokrát podíval na hodinky. Dokud letadlo do třetí země nevzlétlo, pořád se obával, že je dostihnou a odvlečou lidé z ambasády, řekl Ri agentuře AP.
Podrobnosti o přípravě a zprostředkování útěku diplomat ani vláda v Soulu z bezpečnostních důvodů neuvedli.
Důsledky případného prozrazení a dopadení byly Riovi naprosto jasné. „Pokud chytnou při pokusu o útěk obyčejné lidi, obvykle je pár měsíců týrají ve vězení a pak je pustí. Ale pro příslušníky elity, jako je naše rodina, jsou jen dva možné výsledky: buď dožijete v táboře pro politické vězně, nebo vás zastřelí popravčí četa,“ dodal Ri pro BBC.
V diplomatické službě pracoval čtvrtstoletí. Před jedenácti lety si vysloužil pochvalu od diktátora Kim Čong-una, když se mu podařilo vyjednat, aby Panama propustila severokorejskou loď s nákladem zbraní pašovaných právě z Kuby, uvedl deník Guardian.
Během přípravy dvou návštěv kubánských činitelů v Severní Koreji se Ri při několika širších poradách osobně sešel i s Kim Čong-unem. Diplomat řekl, že se před prvním setkáním samou nervozitou třásl. Severokorejský vůdce byl ale usměvavý a v dobré náladě, neustále také kouřil a sípavě kašlal jako astmatik. „Často lidi chválil a smál se. Vypadal jako obyčejný člověk. Ale režim ho zbožštil, a tím z něj udělal monstrum. A jsem si jistý, že pro své přežití udělá cokoliv, i kdyby měl zničit svou zemi a její obyvatele,“ řekl Ri pro BBC.
Jako vysoce postavený diplomat bral plat 500 dolarů měsíčně (asi 11 600 korun). V diplomatické poště proto do Číny pašoval kubánské doutníky, aby si vydělal na živobytí. Pro AP řekl, že přeběhnout se definitivně rozhodl, když mu ústředí nedovolilo odcestovat do Mexika na operaci ploténky, zřejmě proto, že nedal svému šéfovi požadovaný úplatek.
Tresty i za nejmenší detaily
Podle přeběhlého diplomata stojí totalitní režim na tvrdě vymáhané loajalitě a trestání nejmenších náznaků nesouhlasu. „Žádná skutečná loajalita vůči režimu nebo Kim Čong-unovi už neexistuje. Všechno je vynucené hrozbou smrti,“ popsal Ri pro BBC.
Sám si chce nyní hlavně najít své místo v jihokorejské společnosti. Závazek k tomu cítí především vůči rodině.
„Představte si, že bych vám nabídl dobrodružství, které vám v případě úspěchu přinese velký prospěch, ale neúspěch bude znamenat smrt. To byste asi nevzal. Tuhle volbu jsem já vnutil své rodině a oni tiše svolili a šli se mnou. Teď vůči nim mám dluh, který budu splácet do konce života,“ řekl britské stanici.
Mezi oběma Korejemi na rozděleném poloostrově panuje v posledních měsících rostoucí napětí, poznamenala agentura AP. Severní Korea posílá na jih balony naložené smetím a provádí testy raket, na jihu zase začali v demilitarizované zóně z velkých tlampačů pouštět protiseverní propagandu a korejský pop. Obavy budí posilování vojenské spolupráce s Ruskem.
Podle vlády v Soulu od konce devadesátých let uniklo na jih asi 34 tisíc lidí. Po opakovaném zostřování hraničních kontrol zůstává běžným lidem v poslední době pouze zoufalá cesta po moři. Útěky vyšších představitelů jsou poměrně ojedinělé. Ri je druhým předním diplomatickým přeběhlíkem od roku 2016. Podle agentury AP jihokorejské úřady v roce 2023 zaznamenaly příchod deseti osob považovaných za příslušníky severní elity.