Úřad pro správu věznic zveřejnil video, na němž Clauvino da Silva postupně odkládá svůj převlek a říká nahlas své jméno. Záznam zhlédly miliony uživatelů po celém světě. Po zmařeném pokusu o útěk byl gangster převezen do věznice s maximální ostrahou. Zábavná epizoda ale skončila tragicky.

"Vězeň se podle všeho oběsil na prostěradle," uvedla dnes vězeňská správa a dodala, že okolnosti se vyšetřují. Da Silva byl podle brazilských úřadů členem vedení Red Command, jedné z nejmocnějších brazilských zločineckých skupin, která ovládala obchod s drogami ve značné části Ria.

Brazílie se dlouhodobě potýká s problémy s násilím v přeplněném vězeňském systému, který je třetí největší na světě, připomněla v souvislosti s kauzou agentura Reuters.

Boje mezi gangy

Minulý týden zemřelo při střetu dvou gangů ve věznici v brazilském městě Altamira 62 vězňů. Střety vypukly poté, co skupina vězňů zaútočila na křídlo, v němž byli umístěni vězni ze znepřáteleného gangu, a založila při tom požár. Většina obětí se udusila, 16 vězňů mělo uříznuté hlavy.

Za poslední tři dekády stoupl počet uvězněných osob v Brazílii osmkrát na zhruba 750 tisíc lidí.