"Vycházíme z toho, že jednal z antisemitských, pravicově extremistických motivů a měl za cíl židovskou obec v Halle," vyjádřila své přesvědčení Lambrechtová, podle níž bylo jen shodou okolností, že se mu nepodařilo dostat do synagogy. Ministryně se také vyslovila pro důslednější ochranu Židů v Německu.

Sama plánuje zpřísnění pravidel týkajících se nenávistných komentářů na internetu. Když se na internetu objeví výhrůžky smrtí či nenávistné štvaní, budou je provozovatelé internetových platforem muset poskytnout policii.

Dveře synagogy ve východoněmeckém Halle poničené střelbou.
Střelec z Německa napsal údajně manifest. Chtěl zabít co nejvíce Židů

"Co jsme včera zažili, byl teror," prohlásil nejvyšší státní zástupce Peter Frank, podle něhož Balliet chystal za pomoci podomácku vyrobených zbraní a velkého množství výbušnin masakr.

Sedmadvacetiletý Němec, který je obviněn z dvojnásobné vraždy a pokusu o vraždu v devíti případech, podle Franka chtěl, aby jeho útok měl celosvětový dopad, a proto ho živě přenášel na internetu. Už předtím také sepsal "manifest", v němž píše, že chce zabít co nejvíce "nepřátel bílých" - hlavně Židů.

Ministr vnitra Saska-Anhaltska Holger Stahlknecht potvrdil pravost videa, které pachatel šířil. Atentátník ho pomocí kamery umístěné na své přilbě přenášel na platformě Twitch. Stahlknecht dále řekl, že policie byla na místě osm minut po tísňovém volání. Ministr dále potvrdil, že vyšetřovatelé nadále předpokládají, že pachatel jednal sám.

Čtyři střelné zbraně i výbušniny

Spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe dále uvedlo, že muž měl při činu u sebe čtyři střelné zbraně, z toho nejméně jednu plně automatickou. Kromě toho měl v automobilu několik náloží, když jel k synagoze. "Obviněný si chtěl zjednat přístup do svatostánku a pozabíjet co nejvíce osob židovské víry," uvedlo státní zastupitelství. V danou chvíli bylo v synagoze 51 věřících. Podle rešerše televize ZDF si Balliet části několika svých střelných zbraní vyrobil s pomocí 3D tiskárny.

Podle ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtové, která stejně jako další politici volá po důslednějším boji proti antisemitismu, bylo jen shodou okolností, že se střelci nepodařilo dostat do synagogy, v jejíchž dřevěných dveřích jsou vidět stopy po nejméně deseti kulkách. Podobně to vidí i Merkelová. "Jen těsně jsme unikli hrozném útoku na lidi v synagoze. Mohlo být ještě mnohem více obětí," je přesvědčena.

Židé oděni v tradičních oděvech jsou eskortování ze synagogy v Halle, kde došlo ke střelbě
Minuty hrůzy. Útočník se do synagogy dobýval zbraní i výbušninou, dveře vydržely

V synagoze se v tu dobu nacházelo kolem 50 osob slavících nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření). Střelec útočil i na lidi na ulici. U synagogy nedlouho po poledni zezadu několika ranami zabil 40letou ženu, v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem 20letého muže, který prosil o život.

Další dva lidi zranil v obci Landsberg, která leží asi 15 kilometrů od Halle. Střílel i na další osoby, kterým dost možná zachránilo život to, že mu několikrát selhaly zbraně.

Den studu a hanby

Podezřelý Balliet, který byl po přestřelce s policií krvavě zraněn na krku a později skončil v nemocnici, žil dosud s matkou v sasko-anhaltské vesnici Benndorf. Podle sousedů byl odtažitý a prakticky bez kamarádů. V minulosti byl muž, který prý za všechno dával vinu ostatním, podle svého otce u armády, nedostalo se mu ale žádného speciálního výcviku.

Po útoku se v Německu diskutuje o tom, jestli policie nezanedbala ochranu synagogy v Halle, i o tom, jestli k rostoucímu antisemitismu nepřispívají politici nejsilnější opoziční strany Alternativy pro Německo. Tak to vidí bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann i další politici. AfD to odmítá.

U synagogy v německém Halle se střílelo.
Při střelbě v Německu zemřeli dva lidé. Policie zadržela jednoho podezřelého

Útok vedle politiků, z nichž například prezident Steinmeier hovořil o dni studu a hanby, šokoval i média, podle nichž je ostudou, že se v Německu nemohou Židé cítit bezpečně. Antisemitismus z Německa nikdy nezmizel, píší také, a proto se mu musí postavit nejen politici, ale každý jednotlivec.

V Halle dnes stovky lidí uctily oběti útoků. Za deštivého počasí přišly na hlavní náměstí. Lidé přinesli květiny a svíčky a tiše se modlili. Premiér Saska-Anhaltska Reiner Haseloff vyzval lidi k odmítání jakékoli formy antisemitismu a pravicového extremismu. Nejméně 900 lidí se podle DPA zúčastnily vzpomínky na oběti v místním kostele.