Útok v Německu začal kolem poledne. Mluvčí českého policejního prezidia Hana Rubášová ČTK následně řekla, že čeští policisté budou ve zvýšené míře dohlížet na okolí židovských objektů či na Letiště Václava Havla. Ministr Hamáček pak před 21:00 oznámil ukončení opatření.

"Policie SRN (Spolkové republiky Německo) nás informovala, že podezřelý z útoku v Halle byl zadržen, opatření v SRN byla ukončena a probíhá běžný výkon služby. Na základě těchto informací byla ukončena opatření i v ČR," uvedl. V Česku ale již od března 2016 dále platí první ze čtyř stupňů ohrožení terorismem, kdy policisté dohlížejí na místa s větším výskytem lidí, jako jsou například náměstí nebo obchodní centra.

Oběťmi střelby v Halle je žena, která zemřela u synagogy, a muž, který byl zastřelen v několik set metrů vzdáleném rychlém občerstvení. Další dva lidé mají střelné zranění.

Vyšetřování převzalo německé nejvyšší státní zastupitelství, které má na starosti teroristické činy. Motiv útoků není zatím zřejmý, spekuluje se však o pravicovém extremismu. V reakci na situaci ve čtvrtmilionovém městě zpřísnila bezpečnostní opatření před synagogami a dalšími židovskými zařízeními města jako Berlín, Drážďany a Lipsko.

Důvodem je to, že při jednom z nejméně dvou útoků v Halle se útočníci podle magazínu Spiegel neúspěšně pokusili dostat do synagogy, kde v tu dobu bylo až 80 lidí slavících nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření). Jeden z útočníků se podle svědků snažil za pomoci zbraně a granátů proniknout i na židovský hřbitov.

Neznámý počet útočníků

Kolik útočníků bylo, je nejasné. Spiegel i svědci mluví nejméně o dvou. Jednoho podezřelého už policie zadržela. Podle svědků měl střelec na sobě bojový oblek a helmu. Střílel prý ze samopalu v restauraci s kebabem. Svědci televizi n-tv vylíčili, že předtím hodil výbušninu. 

„Muž přišel do bistra s kebabem něco jako granát, ten však nevybuchl, tak zahájil palbu útočnou puškou. Zasáhl muže, co stál za mnou… Skryl jsem se na záchodě,“ řekl jeden ze svědků. Na twitteru bylo také zveřejněno video, které má zachycovat domnělého pachatele. Je na ní patrný muž ve vojenském oblečení, který střílí ze zbraně. 

Regionální televizní stanice v Halle uvedla, že poté, co střelec uprchl, došlo k další střelbě. Zda spolu případy souvisí, není jasné. Německé dráhy uzavřely hlavní nádraží. Podle deníku Bild hodili útočníci také ruční granát na židovský hřbitov. 

Mluvčí policie poté uvedla, že pachatelů bylo několik. Z místa měli ujet vozem směrem na Lipsko. Jednoho již policisté zadrželi.