Informace vyšetřovatelů hovoří o tom, že Džalilov odletěl v listopadu 2015 z Petrohradu do Istanbulu, odkud se mohl vydat do Sýrie k jednotkám Islámského státu. Po odletu z Ruska se prý dlouho v této zemi neobjevil.

Podle petrohradského serveru Fontanka pro verzi o výcviku atentátníka u IS svědčí zejména komponenty podomácku zhotovené nálože, které jsou příznačné pro Sýrii. Ruské tajné služby se nyní ve spolupráci se zahraničními partnery snaží ověřit putování předpokládaného atentátníka v cizině, včetně Sýrie a území ovládaného IS.

V petrohradském metru došlo k výbuchu
Útok v Petrohradu: vyšetřovatelé hledají islamisty, tisk příčinu selhání systému

Vyšetřovatelé posuzují i verzi, že Džalilov coby strůjce krveprolití neměl v úmyslu sehrát roli sebevražedného útočníka, avšak byl použit jako "živá bomba".

"Spousta faktů svědčí o tom, že předpokladný sebevražedný terorista se nejspíše nechystal vyhodit se do povětří, ale měl v úmyslu bomby umístit na dvou místech metra a uprchnout. Ale jeho společníci se rozhodli jej použít jinak a poslali ho na smrt, aniž by to tušil," řekl agentuře Interfax nejmenovaný zdroj z řad vyšetřovatelů. "Jeho chování v posledních chvílích, jakož i okolnost, že k radikálnímu islámu přestoupil teprve nedávno, nezapadá do scénáře klasického sebevražedného atentátníka. Ti mívají za sebou zvláštní a dlouhou přípravu," dodal. Lze podle něj připustit, že Džalilovovým úkolem bylo zhotovovit a nastražit dvě bomby, které měly být odpáleny na dálku mobilním telefonem.

V petrohradském metru došlo k výbuchu
V Petrohradu našli nálož. Museli evakuovat devítipodlažní dům

Podle Interfaxu jiný informovaný zdroj potvrdil, že Džalilov měl spolupachatele: v jeho bydlišti sice kriminalisté nenašli součástky pro výrobu bomb, nicméně objevili stopy trhaviny a otisky prstů několika lidí.

Džalilov je hlavním podezřelým z odpálení sebevražedné nálože v petrohradském metru. Trhavina zabila 14 lidí, včetně atentátníka, a pět desítek dalších zranila. Podle informací zdravotníků je stav tří lidí vážný. V metru měl sebou dvě nálože, z nichž jednu zanechal v jiné stanici - ta však neexplodovala a policie ji zneškodnila. Již dříve se v médiích objevily spekulace, že bombu explodující ve vagonu, kterou měl Džalilov zřejmě v batohu na zádech, nemusel atentátník odpálit úmyslně.

Výbuch v petrohradském metru
Svět vyjadřuje soustrast v souvislosti s útokem v Petrohradu