Útočník je nyní ve vazbě. Podle mluvčí regionální prokuratury Ully Hingstové muž odmítá komunikovat s vyšetřovateli a motiv jeho činu tak zůstává nejasný.

„Nemáme důkazy o politické radikalizace jakékoli formy,“ uvedla již v pátek Hingstová. Terorismus vyloučil i ministr vnitra Šlesvicka-Holštýnska Hans-Joachim Grote, který doplnil, že muž při útoku nevykřikoval žádná náboženská či jiná hesla.

Zpravodajský kanál Spiegel TV s odvoláním na útočníkova otce uvedl, že 34letý muž íránského původu měl v minulosti psychické problémy.

K incidentu došlo v pátek odpoledne v severoněmeckém Lübecku, když muž nejprve v autobuse zapálil batoh a následně nožem zaútočil na cestující. Informace o počtu obětí se různí, podle posledních zpráv bylo ale při útoku zraněno deset osob, z toho jedna až tři těžce.

„Slyšel jsem, jak několik žen křičí, že je v autobusu pomatený člověk. Následně jsem ve zpětném zrcátku viděl oheň, takže jsem zajel ke krajnici, otevřel dveře, aby mohli cestující vystoupit, vzal jsem hasicí přístroj a šel jsem dozadu,“ řekl německým médiím řidič autobusu.

Když řidič autobusu začal hasit požár, útočník mu vrazil ránu pěstí do obličeje, píše deník Bild. Po této potyčce muž vytáhl nůž a zaútočil, vzápětí ale na místo dorazila policejní hlídka, která se nacházela nedaleko.