„Myslím si, že je fér přiznat, že byl radikalizován,“ řekl reportérům zástupce komisaře australské federální policie Ian McCartney. „Neříkáme, že na ně byl přímo napojen. Šlo spíš o jakousi inspiraci.“ Útočník, kterým byl podle úřadů třicetiletý Hassan Khalif Shire Ali, byl při útoku postřelen a po převozu do nemocnice zemřel.

Úřady Shire Alimu zrušily platnost australského pasu v roce 2015 poté, co zpravodajská služba odhalila jeho záměr vycestovat do Sýrie. Později však došly k závěru, že ačkoli zastává radikální názory, nepředstavuje hrozbu pro národní bezpečnost.

Australský premiér Scott Morrison uvedl, že výstraha před terorismem zůstává na třetím z pěti stupňů. „Musím to říct nahlas. Radikální, násilný a extremistický islám představuje hrozbu pro náš styl života. Jsem první, kdo bude bránit náboženskou svobodu, ale to také znamená, že musím být první, kdo upozorní na náboženský extremizmus,“ řekl reportérům v Sydney.

K útoku se přihlásil Islámský stát

K činu došlo v pátek těsně před vypuknutím večerní dopravní špičky a trval jen několik minut. Shire Ali zapálil automobil naložený plynovými lahvemi a začal nožem útočit na lidi stojící poblíž i policisty. Těm se podařilo muže postřelit do oblasti hrudníku. Plynové lahve nevybuchly a oheň se během deseti minut podařilo zlikvidovat.

Při útoku, ke kterému se sice teroristé z Islámského státu přihlásili, ale nepředložili žádné důkazy, zahynul 74letý muž, jehož totožnost policie nezveřejnila. Podle australských médií se mělo jednat o majitele restaurace.

„Něco takového by se ve městě jako je Melbourne nemělo stát,“ řekla agentuře Reuters v slzách jedna ze svědkyň, která se v sobotu na místo tragédie vrátila. „Chtěla bych na to zapomenout.“

Bezpečnostní opatření pokračují

Policie státu Victoria informovala, že protiteroristická jednotka prohledala v souvislosti s útokem dvě nemovitosti na předměstí Melbourne. Neuvedla však, co bylo cílem pátrání a zda se podařilo objevit nějaké důkazy. Jednou z nemovitostí byl podle agentury Reuters jednopatrový cihlový dům na západním okraji města, který během prohlídky strážili ozbrojení policisté v maskách.

Ulice Bourke Street, kde k útoku došlo, byla v sobotu ráno znovu zpřístupněna veřejnost. Podle reportérů Reuters zůstává místo pod zvýšeným dohledem. Podle policejního komisaře Grahama Ashtona již bezprostřední riziko nehrozí, během víkendových oslav stoletého výročí konce první světové války však zůstanou policisté v pohotovosti. 

Australským úřadům se v minulosti podařilo zmařit několik teroristických činů včetně plánů na útok v Melbourne na Vánoce v roce 2016 či vyhození letu ze Sydney do Abú Zabí do povětří pomocí bomby maskované jako mlýnek na maso.