„Můžeme potvrdit, že mezi oběťmi teroristického útoku Hamásu byl i 22letý Čecho-Izraelec, který byl v Izraeli na návštěvě přítelkyně,“ sdělil webu Drake.

„Oran Elfasi se zasazoval o mír, chtěl trávit čas se svou přítelkyní a rozhodně nechtěl, aby v Izraeli nebo Gaze umírali civilisté. Upřímnou soustrast rodině tohoto česko-izraelského mladíka. Jeho příběh budiž další z připomínek, proč je třeba s terorismem bojovat,“ uvedlo dnes na sociální síti X ministerstvo zahraničí.

Při nedávném vpádu bojovníků palestinského hnutí Hamás do Izraele a následném izraelském ostřelování Pásma Gazy přišli o život i desítky občanů dalších zemí, například Spojených států, Francie, Británie, Argentiny, Brazílie nebo Thajska.

Izrael zveřejnil záběry, které dokazují, že jeho dron nemocnici v Gaze nezasáhl
Zásah nemocnice v Gaze: Izraelský dron na budovu nezaútočil, ukazují záběry

Ozbrojenci z hnutí Hamás zastřelili i přeživší holokaustu z Terezína, devadesátiletou Ginu Semiatichovou pocházející z Československa. Vyplývá to z dřívějších informací na facebooku Památníku Terezín a na izraelském serveru Ynetnews.

Útok Hamásu ze 7. října si podle dnešních slov izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vyžádal životy „1400 Izraelců, možná více“. Stovky ozbrojenců Hamásu v izraelském pohraničí vraždily civilisty, včetně žen a dětí, zatímco z Gazy Hamás na Izrael vypálil několik tisíc raket. Na dvě stě lidí unesl Hamás do Gazy jako rukojmí a několik tisíc dalších osob zranil.

Izrael ostřeluje Gazu raketami a plánuje pozemní operaci. Obyvatele vyzývá k evakuaci
Zásah nemocnice v Gaze: Co vše se ví, výpovědi svědků, reakce Izraele a Hamásu

Při odvetném izraelském bombardování palestinského Pásma Gazy zemřelo 3300 lidí, uvedla dnes podle agentury Reuters palestinská ministryně zdravotnictví Maj Kajlová. Zároveň upozornila na akutní nedostatek léků v nemocnicích v Pásmu Gazy a zhoršující se humanitární krizi v této oblasti, kde na území menším než Praha žije přes dva miliony lidí.