Ozbrojené křídlo Hamásu večer pohrozilo, že začne popravovat rukojmí, pokud izraelská armáda bude bez varování bombardovat domy v Gaze. Popravy bude zveřejňovat na sociálních sítích, uvedl Abú Ubajdá, mluvčí Brigád Kásam, ozbrojeného křídla Hamásu.

Agentura Reuters posléze nicméně informovala, že vysoký představitel Hamásu řekl televizi Al-Džazíra, že hnutí je otevřeno diskusi o možném příměří s Izraelem, protože „dosáhlo svých cílů“.

Palestinci po izraelském náletu v Pásmu Gazy, pondělí 9. října 2023.
Podporujeme tvrdý postup proti teroristickému Hamásu, říká Gregorová

Mezi oběťmi sobotního útoku i mezi unesenými jsou také cizinci. Nejvíce Izraelců, na 260, zemřelo podle tiskového oddělení vlády na hudebním festivalu blízko Pásma Gazy. Právě z Pásma Gazy v sobotu ráno pronikly na izraelské území stovky teroristů, kteří zabíjeli a unášeli civilisty, včetně žen a seniorů.

Kromě pozemního útoku hnutí Hamás z Pásma Gazy vypálilo na Izrael přes 4500 raket, uvedlo dnes také tiskové oddělení vlády. Velký počet aket vypálený v krátké době nedokázal izraelský protiraketový systém odrazit.

Zdroj: Youtube

Izraelská armáda v reakci na bezprecedentní útok z Pásma Gazy toto malé a hustě obydlené území intenzivně bombarduje, podle vlády zasáhla na 1200 cílů, uvedlo tiskové oddělení izraelského kabinetu. Při tomto bombardování v Gaze zemřelo téměř šest stovek lidí. Izrael rovněž vyhlásil totální blokádu Pásma Gazy, až do odvolání do něj zastavil dodávky elektrického proudu, paliva i zboží.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari vpodvečer na tiskové konferenci oznámil, že armáda pokračuje v „dočišťování“ oblastí v blízkosti Pásma Gazy. Podle něj vojáci chodí dům od domu a hledají, zde se někde ještě neukrývají palestinští teroristé.

Noční protiofenzíva Izraelců v Pásmu Gazy
Izrael oznámil totální blokádu Gazy. Nebude dodávat elektřinu a ani potraviny

Dokončena už je také evakuace obcí v blízkosti Pásma Gazy, zůstalo tam jen několik rodin, které odmítly odejít. Podle Hagariho už armáda zabezpečila hranice, takže z Pásma Gazy už na izraelské území nepronikají žádní teroristé.

Počet rukojmí, které teroristé zajali, izraelská armáda podle jejího mluvčího oznámí poté, co budou informovány všechny rodiny unesených. Hagari řekl, že už mají informace o všech Izraelcích zadržovaných po sobotním útoku.