Írán v sobotu 13. dubna v noci zaútočil drony a raketami na Izrael, čímž ještě vyostřil napjatou situaci na Blízkém východě. Zároveň však vyvolal sérii nových otázek, na které se zahraniční analytici snaží odpovědět.

Proč k íránskému útoku na Izrael došlo?

Izrael a Írán jsou dlouholetými rivaly, kteří spolu vedou stínovou válku, při níž vzájemně útočí na své zájmy na zemi, moři, ve vzduchu i v kyberprostoru. Ofenziva Izraele v Pásmu Gazy proti teroristickému Hamásu pak napětí ještě zvýšila. Teherán navíc podporuje izraelské nepřátele, jimiž jsou Hizballáh v Libanonu, Hamás v Gaze a na Západním břehu Jordánu a Hútiové v Jemenu.

Írán letecky zaútočil na Izrael:

Írán zaútočil na Izrael drony a balistickými raketami
Írán vyslal na Izrael drony. Většina z nich byla zničena, pomohli i spojenci

Obavy z rozšíření konfliktu na Blízkém východě vzrostly po dubnovém izraelském bombardování íránského konzulátu v Sýrii, při němž zemřelo nejméně sedm členů íránských revolučních gard včetně dvou vysoce postavených velitelů.

Jedním z nich byl Mohammad Reza Zahedi, který byl podle CNN nejvýznamnějším zabitým íránským představitelem od roku 2020, kdy někdejší americký prezident Donald Trump nařídil zabití generála Kásema Solejmáního.

Čím Írán zaútočil?

Írán použil během masivního vzdušného útoku asi 170 bezpilotních letounů a přes 120 balistických střel. Cílem byla letecká základna Nevatim, odkud údajně Izraelci vedli úder proti konzulátu v Damašku.

Mluvčí izraelských obranných sil (IDF) Daniel Hagari pro Times of Israel uvedl, že nepřátelé z Íránu, Iráku, Jemenu a libanonského Hizballáhu vypálili zhruba 350 raket.

Video z útoku Íránu na Izrael:

Zdroj: Youtube

Podle informací deníku The New York Times (NYT) izraelské systémy protivzdušné obrany Iron Dome a Arrow 3, letouny z amerických letadlových lodí a britská letadla zneškodnily 99 procent střel. K obraně se připojila i Francie. Také Jordánsko sousedící s Izraelem zlikvidovalo střely letící nad svým územím. Zapojit se měla i Saúdská Arábie.

Jaké škody útok způsobil?

Při útoku nikdo nezemřel, pouze dvanáct lidí utrpělo zranění. Hagari deníku NYT sdělil, že letecká základna v Negevské poušti utrpěla lehké poškození. „Je zcela funkční a letadla ji nadále používají,“ řekl.

Jak Izrael zareaguje?

Jeruzalém podle všeho plánuje odvetu. Zatím se však neví, v jakém rozsahu. Podle nejmenovaného zdroje CNN se představitelé země teprve rozhodují, zda odvetný útok provedou naplno, nebo rozvážněji. Část vládního kabinetu navrhuje odpovědět rychle a s co největší silou.

Jak může Izrael odpovědět na útok? Možností má několik:

Írán zaútočil na Izrael drony a balistickými raketami
Jak Izrael odpoví na íránské útoky? Má letadla, drony, rakety i špiony a viry

Podle Bílého domu však Izrael údajně nehledá výraznou eskalaci v konfliktu s Íránem. Přesto izraelská armáda dostala za úkol přijít s dalšími možnostmi reakce.

Írán, který svou operaci považuje zatím za ukončenou, již dřív varoval, že pokud Izrael jakkoliv zareaguje, odpoví mnohem silnější vojenskou akcí.

Jaké jsou reakce izraelských spojenců?

Spojenecké státy i OSN útok odsoudily. Zároveň žádají Jeruzalém, aby situaci deeskaloval, a rovněž vyzvaly Teherán, aby již neútočil. Nechtějí, aby vyhrocená situace přerostla v otevřený válečný konflikt.

CNN napsala, že americký prezident Joe Biden dal izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi jasně najevo, že USA nepodniknou útočné operace proti Íránu. Také mu poradil, aby úspěšnou sobotní obranu považoval za vítězství.

Na Blízkém východě může dojít k ještě větší eskalaci konfliktu:

Zdroj: Youtube

Odbornice na blízkovýchodní politiku Nomi Bar-Yaacovová z londýnského think tanku Chatham House se podle NYT domnívá, že Washington vyvine nátlak na Izrael, aby případný protiútok neprovedl uvnitř Íránu, ale spíš se zaměřil na íránské satelitní státy.

Proč arabské státy pomohly Izraeli?

Jordánsko hlasitě kritizuje izraelskou ofenzivu v Gaze, ale i tak se zapojilo do sestřelování íránských střel a dronů, které letěly přes jeho území. Vysvětlením byla vlastní obrana. „Střely představovaly hrozbu pro naše lidi a obydlené oblasti,“ uvedla podle DW jordánská vláda.

Emile Hokayem z Mezinárodního institutu pro strategická studia uvedl, že Jordánsko také částečně chtělo dokázat Spojeným státům americkým, že jsou dobrým partnerem. Američané již několik dekád podporují tamní režim ekonomicky i vojensky, čímž pomáhají udržet stabilitu a prosperitu země.

Také Jordánsko se zapojilo do sestřelení íránských raket a dronů:

Zdroj: Youtube

Íránské střely podle některých zdrojů zneškodňovala též Saúdská Arábie, ačkoliv tuto informaci oficiální zdroje nepotvrdily. Podle analytiků se Saúdové snaží s Izraelci zlepšit vztahy. Po zahájení války v Pásmu Gazy však jednání pozastavili. Ačkoliv veřejně kvůli náboženským rozdílům nemohou přiznat, že pomáhali židovskému státu, mají i vlastní důvody, proč překazit plány Teheránu.

Státy Perského zálivu, jejichž obyvatelé jsou většinově sunnitští muslimové, mnoho let stojí proti Íránu představujícímu šíitskou odnož Islámu. Spory se prohloubily poté, co obě frakce chtěly rozšířit svůj vliv v zemích středního Blízkého východu, kde je obyvatelstvo směsicí šíitských a sunnitských muslimů.

Ovlivní spor válku v Gaze?

Danny Citrinowicz z think tanku Atlantická rada, který byl důstojníkem v IDF, se domnívá, že pokud je stále prioritou Izraele zneškodnit Hamás a osvobodit rukojmí, bylo by kontraproduktivní další rozšíření konfliktu.

Írán své spojence informoval o chystaném útoku:

Írán zaútočil na Izrael drony a balistickými raketami
Plány jsme našim sousedům naznačili tři dny předem, tvrdí šéf íránské diplomacie

Útok nejspíš aktuálně nepomohl Hamásu, jelikož po něm z Washingtonu i Londýna utichla kritika izraelského válečného úsilí. Podle britského The Guardian spojenci místo výzev k udržování příměří v Pásmu Gazy zvýšili vojenskou podporu i obezřetnost.

Další vývoj událostí bude podle analytiků záležet na rozhodnutí izraelského kabinetu, jakým způsobem na íránský útok zareaguje.