Taba leží asi dvě stě kilometrů od Pásma Gazy. Dron podle agentury Reuters na místě zasáhl zdravotnické zařízení a zranila šest lidí, mezi zraněnými nejsou Češi. Podle místních médií měl výbuch ve městě souviset se současnou válkou mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás. Incident už vyšetřují příslušné orgány, uvedl mluvčí egyptských ozbrojených sil.

Taba je podle Papeže ve srovnání s ostatními egyptskými destinacemi specifická v tom, že do ní nelétají žádné pravidelné charterové linky. „Menší cestovní kanceláře do Taby necestují, a Taba je tím pádem dominantou jen velkých cestovních kanceláří, a ne ještě k tomu všech,“ uvedl.

Propalestinská demonstrace v Jemenu. Ilustrační snímek
Egyptská letoviska zasáhli jemenští povstalci Húsíové, tvrdí Izrael

Čedok je největší tuzemská cestovní kancelář, která v oblasti funguje. Podle mluvčí kanceláře Kateřiny Pavlíkové jsou čeští turisté v Tabě v pořádku.

„Bezpečnost našich klientů je prioritou, proto jsme se rozhodli předčasně ukončit zájezdy v hotelích kolem egyptské Taby a během dnešního dne vyslat charterové lety, aby se zpátky do České republiky vrátilo všech 500 českých turistů, které v oblasti máme,“ uvedla Pavlíková. 

Také české úřady jsou podle premiéra Petra Fialy s občany v kontaktu. „Všichni Češi v egyptské Tabě jsou v pořádku a cestovní kanceláře ještě během dnešního dne vypraví charterové lety, které všechny bezpečně odvezou domů. Bezpečnost občanů je naše nejvyšší priorita,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

„Náš zastupitelský úřad dělá všechno, co je potřeba… Samozřejmě, kdyby bylo potřeba, tak do toho vstoupíme, ale v tuto chvíli to potřeba není,“ doplnil předseda vlády novinářům na tiskové konferenci po summitu EU v Bruselu.

Pro celý Egypt eviduje ministerstvo zahraničí 2580 Čechů registrovaných v cestovatelském systému Drozd. V nejbližší době vydá upozornění. Na české velvyslanectví v Káhiře se s žádostí o evakuaci zatím neobrátil žádný občan, v případě potřeby bude možné využít lety Čedoku. Zastupitelský úřad doporučuje v oblasti letoviska Taba dbát zvýšené opatrnosti a respektovat pokyny bezpečnostních složek.

Izrael odpověděl na útoky Hamásu ostřelováním Pásma Gazy. Ilustrační snímek
Pásmo Gazy zasáhlo silné ostřelování. Izrael zahajuje pozemní invazi, píší média

V Tabě ani v jeho blízkosti žádné klienty aktuálně nemají CK Blue Style, Fischer a Alexandria, řekli ČTK jejich mluvčí. S CK Fischer jsou Češi například v letovisku Hurghada, které je ale od Taby vzdálené několik set kilometrů, uvedl mluvčí společnosti Jan Bezděk.

Všechny tři repatriační lety, které pro CK Čedok vypravuje dopravce Smartwings, by měly v Česku přistát krátce před půlnocí, není ale vyloučeno zpoždění. Dva podle mluvčí Smartwings Vladimíry Dufkové budou směřovat do Prahy a jeden do Brna. Doplnila, že z bezpečnostních důvodů letadla cestující nevyzvednou na letišti v Tabě, ale v Šarm aš-Šajchu.

„Smartwings na vzniklou situaci okamžitě zareagovaly. Vypravit speciální lety v tak krátké době vyžaduje velkou flexibilitu,“ řekla.

Izraelci ukazují na Jemen

Izraelská armáda uvedla, že si je vědoma bezpečnostního incidentu v regionu. Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari sdělil, že úder na Tabu pocházel z oblasti Rudého moře, čímž podle izraelských médií narážel na Jemen. „V posledních hodinách byla v oblasti Rudého moře zjištěna letecká hrozba. Do oblasti ohrožení byly vyslány stíhačky, záležitost se vyšetřuje,“ řekl Hagari.

Svědek z Taby popsal, že slyšel výbuch a viděl stoupat hustý dým a prach. Agentura Reuters nicméně poznamenala, že nebyla schopna bezprostředně určit příčinu exploze.

Neidentifikovaný objekt dnes zasáhl také oblast poblíž elektrárny v egyptském letovisku Nuvajba.