Mluvčí izraelské armády sdělil, že se dál bojuje nejméně na 22 místech, mimo jiné ve městech, kibucech a obcích Sderot, Kfar Aza, Erez nebo Kisufim.

Hamás večer oznámil, že vypálil dalších 150 raket směrem na Tel Aviv, už předtím na izraelské území mířilo na 2200 raket. Podle radikálního hnutí je nový raketový útok odvetou za nálet izraelského letectva v Gaze, při němž byly zničeny i výškové obytné budovy. Úřady podle listu Haarec hlásí po raketovém útoku na Tel Aviv sedm zraněných.

Palestinci vyvolali válku

Izrael je ve válce, řekl v sobotu obyvatelům premiér Benjamin Netanjahu poté, co na zemi raketami a po zemi zaútočili ozbrojenci z palestinského radikálního hnutí Hamás. Slíbil, že nepřítel za útok zaplatí cenu, jakou dosud nikdy nepoznal. Izraelská armáda podle listu The Times of Israel záhy vyhlásila, že Izrael je ve válečném stavu a že palestinští „teroristé“ jsou stále na jeho území.

„Občané Izraele, jsme ve válce,“ řekl Netanjahu ve videu publikovaném několik hodin po prvních zprávách o ofenzívě. „A vyhrajeme,“ pokračoval.

Izraelské obranné síly během jomkipurské války
Bitva o Tel Saki: Hrstka vojáků tři dny čelila tisícům Syřanů. Zachránila Izrael

Raketový úder si dosud vyžádal nejméně 150 lidských životů a 1100 zraněných. První potvrzenou obětí byla postarší žena, která zemřela při přímém zásahu raketou v oblasti nedaleko Pásma Gazy. 

V Izraeli se aktuálně nachází i padesátka českých občanů. Všichni by měli být v bezpečí. Uvedla to česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová. Mezi zraněnými a oběťmi útoku podle jejích dosavadních informací žádní čeští občané nejsou. V bezpečí jsou podle ní i všichni pracovníci české ambasády.

„Máme přibližně 50 českých občanů registrovaných v databázi Drozd, kteří by v tuto chvíli také měli být v bezpečí. Nevíme o tom, že by mezi zraněnými nebo vůbec obětmi těch aktuálních útoků měli být nějací čeští občané,“ uvedla velvyslankyně. Dodala, že pracovníci české ambasády jsou nyní buď na ambasádě, nebo v krytech poblíž svého izraelského bydliště.

Radikálové vypálili tisíce raket

Sirény varující před raketovými útoky zní od rána jižním a středním Izraelem, včetně regionu Tel Avivu. Armáda hovoří o 2000 vypálených raketách za dopoledne. Dopady raket jsou hlášeny z míst nedaleko Tel Avivu, sirény se rozezněly také v Jeruzalémě, kde se ozývaly výbuchy. Na sociálních sítích se šíří videa ukazující odpalované rakety a také záběry například z izraelského Aškelonu, kde jsou vidět auta v plamenech, zřejmě po zásahu jednou z raket.

Palestinští ozbrojenci mezitím podnikli výpady do měst a obcí u hranic Pásma Gazy, kde zřejmě probíhaly pouliční boje. „Slyším střelbu,“ uvedla jedna místní žena, která se prý zabarikádovala ve svém domě. Deník Haaretz uvádí, že útočníci berou civilisty jako rukojmí.

Palestinci se podle izraelských médií a záběrů na sociálních sítích dostali do města Sderot, kde se střetávají s izraelskými silami. Videa, jejichž autenticitu nebylo možné ihned ověřit, také ukazovala dav lidí šlapajících po bezvládném těle ve vojenské uniformě či skupinu Palestinců oslavujících u hořícího izraelského tanku, píše agentura AP.

Izraelský ministr obrany Joav Galant uvedl, že armáda „bojuje s nepřítelem na všech místech infiltrace“. Šéf policie Kobi Šabtaj podle listu The New York Times dopoledne hovořil o „21 aktivních ohniscích“. Galant řekl, že „Hamás udělal dnes (v sobotu) ráno velkou chybu a zahájil válku proti izraelskému státu“.

Deník Haaretz na svém webu uvádí, že podle prvotních informací Palestinští radikálové při útoku použili padáky a probojovali se přes brány z Pásma Gazy střežené izraelskou armádou. Izraelské tajné služby zřejmě ofenzíva zaskočila. Podle Haaretzu se palestinští ozbrojenci dostali i do měst Netivot a Ofakim, kde podle policejního zdroje drží rukojmí. Podle mluvčího izraelské armády Daniela Hagariho, izraelští vojáci bojují s ozbrojenci z Hamásu nejméně na sedmi místech v jižním Izraeli.

Íránský protiletadlový raketový systém Bavar 373
Vypukne nová válka? Íránské rakety na hranicích Izraele budí obavy

Radikální hnutí Hamás ráno oznámilo začátek vojenské operace, načež izraelská armáda uvedla, že zahájila nálety na Pásmo Gazy. Izraelský ministr obrany Joav Galant vyhlásil nouzový stav v oblastech do 80 kilometrů od hranice Pásma Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolává nejvýše postavené bezpečnostní činitele, zatímco jeho kritici podle médií zrušili nové kolo protestů proti justiční reformě plánované na sobotní večer.

Nová eskalace izraelsko-palestinského konfliktu přichází po týdnech zvýšeného napětí na hranici pásma Gazy a bojů na Západním břehu Jordánu okupovaném Izraelci. Média si také všímají, že útok nastal v den posledního ze série židovských svátků a téměř přesně 50 let poté, co Izrael zaskočila ofenzíva egyptských a syrských jednotek při takzvané Jomkipurské válce trvající od 6. do 25. října 1973.

Izrael tasil Železný meč a mobilizuje

Izraelská armáda na napadení své země reaguje leteckými údery v Pásmu Gazy. Agentura Reuters napsala, že jí svědek hlásil výbuchy v centrální části pásma a ve městě Gaza. Izraelská armáda uvedla, že nasadila desítky letadel.

Armáda po ranním palestinském útoku zahájila operaci Železné meče a mobilizuje desetitisíce příslušníků záloh, řekl médiím mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Letecký úder na Pásmo Gazy podle ozbrojených sil cílí na místa využívaná radikální skupinou Hamás, která operaci proti Izraeli vede.

Dým stoupající ze směru od izraelských měst Ašdod a Gedera po odpálení raket z Gazy, 7. října 2023.Dým stoupající ze směru od izraelských měst Ašdod a Gedera po odpálení raket z Gazy, 7. října 2023.Zdroj: Profimedia

Agentura AFP informovala, že stovky lidí se předtím vydaly na útěk ze svých domů na severovýchodě Pásma Gazy směrem hlouběji do oblasti ležící mezi Izraelem a Egyptem.

Dramatické události sjednotily izraelskou politickou scénu, lídři opozičních stran v parlamentu ve společném prohlášení vyjádřili podporu armádě a vyzvali mezinárodní společenství, aby odsoudilo palestinský „terorismus“. „V takovýchto dnech v Izraeli není žádná opozice a koalice,“ uvedli zástupci čtyř stran.

Netanjahu do ČR nepřiletí

Plánované společné jednání české a izraelské vlády se v pondělí v Praze kvůli nynější situaci v Izraeli neuskuteční, sdělil v sobotu ČTK mluvčí českého kabinetu Václav Smolka. 

Česká a izraelská vláda měly spolu v pondělí jednat o aktuálních problémech i spolupráci obou zemí. Poté měl Netanjahua přijmout na Pražském hradě prezident Petr Pavel, v programu měl šéf izraelské vlády i jednání v obou komorách Parlamentu. Palestinské, židovské a další občanské iniciativy svolaly na neděli do Prahy demonstraci proti společnému jednání vlád.

Nazaret v roce 1948. Snímek nizozemského fotografa Willema van de Polla zachytil celkem typickou pouliční scenérii s Araby, nákladním vozem a mulou
Nazaret v rukou Židů. Před 75 lety uspěla operace Dekel, město dobyli Izraelci

„Mezivládní jednání mezi českou a izraelskou vládou, které se mělo odehrát v pondělí 9. října v Praze, se kvůli teroristickým útokům proti Izraeli a následnému vyhlášení válečného stavu v zemi neuskuteční,“ oznámil v sobotu dopoledne Smolka.

Česko stojí za Izraelem

Politici vládní koalice i nejsilnějšího opozičního hnutí ANO útoky na Izrael odsoudili, země se podle nich může spolehnout na podporu České republiky. 

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že odsuzuje teroristické útoky na Izrael, které 7. října ráno podnikli Palestinci. Česká republika podle něj vždy stála a bude stát za Izraelem v jeho úsilí žít v míru a bezpečí, napsal na síti X. 

„Odsuzuji teroristické útoky na Izrael. Myslím na nevinné oběti násilí a přeji izraelským přátelům co nejrychlejší zvládnutí situace a naplnění jejich ambicí žít v míru a bezpečí. Česká republika v tomto úsilí vždy plně stála a bude stát za Izraelem,“ uvedl český premiér.

Pozadu nezůstal ani prezident Petr Pavel. „Útok palestinského radikálního hnutí Hamásu je odsouzeníhodný teroristický čin vůči Státu Izrael a civilnímu obyvatelstvu,“ uvedl v sobotním prohlášení.

Raketové útoky a pronikání komand Hamásu na území Izraele podle něj na dlouhou dobu zablokuje jakékoliv snahy o mírové řešení palestinsko-izraelského konfliktu. „Tato agresivní akce nutně vyvolá tvrdou a oprávněnou reakci Izraele, která přinese mnoho obětí. Cesta k urovnání jakéhokoliv problému nevede přes agresivní ozbrojené akce, ale je třeba ji hledat u jednacího stolu s velkou dávkou dobré vůle,“ zdůraznil český prezident.

Český premiér Petr Fiala.
Ukrajina v EU? Fiala: Unie už nemůže váhat, rozhovory s Kyjevem lídři podporují

Šéf sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09) na sobotní útoky palestinských ozbrojenců reagoval slovy, že Hamás jsou teroristé a tak je třeba se k nim chovat.

Také lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že „Izrael měl vždy naši podporu“. „Věřím, že po těchto strašných událostech si velká část západního světa uvědomí, co podporou Palestiny způsobuje. Všem Izraelcům přeji hodně sil. Jsme s vámi,“ sdělil.

Místopředseda ANO Karel Havlíček míní, že jakákoliv tolerance hnutí Hamás je nepřijatelná, Česko podle něj stojí za Izraelem.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uvedl, že je v šoku ze zpráv přicházejících z Izraele. „Teroristický útok Hamásu je naprosto nepřijatelný. Pevně doufám, že se podaří zabránit další eskalaci,“ doplnil. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) míní, že útoky hnutí Hamás na izraelské území a civilní obyvatelstvo jsou neomluvitelnou eskalací napětí mezi Palestinci a Izraelci. „Stát Izrael má ve své snaze o obranu proti těmto teroristickým činům mou podporu,“ napsala.

Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) zdůraznil, že Česká republika jednoznačně stojí za Izraelem v jeho úsilí o mír a bezpečí. „Zlu se neustupuje, proti zlu se bojuje,“ dodal. I vládní Piráti na síti X útoky na Izrael odsoudili. „Vyjadřujeme soustrast obětem. Násilí není řešení a teror nikdy nezvítězí,“ uvedli.

Útok Hamásu odsuzují Borrell, evropské státy i diplomat OSN

Kromě českého premiéra Petra Fialy odsoudil nejnovější útoky palestinského radikálního hnutí Hamásu také šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Obdobně se vyjádřila i ministerstva zahraničí Francie a Německa, stejně jako Itálie.

S úzkostí sledujeme zprávy přicházející z Izraele, uvedl na síti X Borrell. „Bezvýhradně odsuzujeme útoky Hamásu. Toto hrozné násilí musí ihned skončit. Terorismus a násilí nic nevyřeší.“ Vyjádřil rovněž „solidaritu Evropské unie s Izraelem v těchto obtížných chvílích.“

„Teroristické útoky“ proti Izraeli odsoudilo rovněž francouzské ministerstvo zahraničí. Potvrdilo v prohlášení „naprosté odmítání terorismu a podporu bezpečnosti Izraele“.

Ruský prezident Vladimir Putin
Snažíme se ukončit válku. Cizí území nepotřebujeme, prohlásil Putin v Soči

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková „co nejdůrazněji odsoudila probíhající teroristické útoky z Gazy proti Izraeli“. Na síti X připomněla „právo bránit se proti terorismu“. Rovněž italská vláda uvedla, že podporuje právo Izraele se bránit proti tomuto „brutálnímu útoku“.

Útok proti izraelským obcím v blízkosti Pásma Gazy i raketové útoky ozbrojenců z hnutí Hamás ostře odsoudil rovněž Tom Wennesland, koordinátor OSN pro mírový proces na Blízkém Východě. V prohlášení uvedl, že důsledkem je řada izraelských obětí, zraněných a civilistů odvlečených do Pásma Gazy. „Odpudivé útoky zaměřené na civilisty“ podle něj musí okamžitě přestat. Televizi Al-Džazíra pak Wennesland řekl, že očekává „další těžké dny“.

Odveta si vyžádala přes dvě stě obětí 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu slíbil, že „nepřítel zaplatí cenu, jakou dosud nikdy nepoznal“. Odveta na sebe nenechala dlouho čekat. Odpoledne jeho armáda potvrdila, že odvetné bombardování zasáhlo dvacítku objektů Hamásu.

Palestinské úřady informují, že při odvetném útoku izraelských ozbrojených sil zemřelo v Pásmu Gazy nejméně 232 lidí a zranily dalších nejméně 1697. Stovky ozbrojených Palestinců zabili izraelští vojáci na izraelském území, uvedl Haarec. Stovky ozbrojených Palestinců zabili izraelští vojáci na izraelském území, uvedl Haarec. Střety se množí také na okupovaném Západním břehu Jordánu - stanice Al-Džazíra uvedla, že izraelští vojáci tam dnes zabili nejméně čtyři Palestince, na 90 Palestinců tam podle Červeného půlměsíce utrpělo zranění.

Ruský útok na ukrajinskou vesnici Hroza, 5. října 2023
Zahynula pětina obyvatel vsi. Ukrajinská Hroza se vzpamatovává z krvavého úderu

Izraelské nálety v sobotu zničily tři výškové budovy v Pásmu Gazy, uvedli novináři agentury AFP, kteří viděli, jak se budovy, každá více než desetipatrová, po explozích jedna po druhé zřítily. Izraelské obranné síly (IDF) uvedly, že provedly nálety na dvě výškové budovy v pásmu Gazy, které sloužily jako sídlo Hamásu. „Teroristická organizace Hamás záměrně umisťuje svůj vojenský majetek v srdci civilního obyvatelstva v pásmu Gazy,“ uvedly IDF, které dodaly, že předem varovaly obyvatele budovy a vyzvaly je k evakuaci.

V prohlášení se dále uvádí, že IDF nyní v Gaze provádějí letecké údery a později budou pokračovat „těžkými pozemními prostředky“. Izraelský ministr energetiky Jisrael Kac navíc oznámil, že Izrael přeruší dodávky elektřiny do Gazy.

Podle palestinské samosprávy se však terčem Izraelců stala i nemocnice na severu oblasti. Na jihu ve městě Chán Júnis při útoku na zdravotnické zařízení zahynul zdravotník a řidič sanitky, uvedla humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) na sociální síti X. Údery podle ní také zranily několik lidí a poškodily kyslíkovou stanici.