Osmapadesátiletý Rhodes před soudem neprojevil lítost a tvrdil, že je politickým vězněm. „Pane Rhodesi, po celá desetiletí je jasné, že jste chtěl, aby se demokracie v této zemi zvrhla v násilí,“ prohlásil soudce Amit Mehta. „Nejste politický vězeň,“ řekl s poznámkou, že Rhodes představuje trvalou hrozbu pro zemi.

Vyjádřil také obavy, že by se situace z 6. ledna 2021 mohla opakovat. „V okamžiku, kdy budete propuštěn, ať už to bude kdykoliv, budete připraven pozvednout zbraně proti své vládě,“ sdělil Rhodesovi.

Petera Schwartze zachytila policejní kamera ve chvíli, kdy proti policistům používá pepřový sprej
Američan dostal rekordní trest za útok na Kapitol. Do vězení jde na čtrnáct let

Někdejšího vůdce krajně pravicové milice Rhodese uznala porota federálního soudu vinným už loni v listopadu, nyní soudce oznámil výši trestu. Obžaloba pro něj žádala 25 let za mřížemi. Délka vězení pro Rhodese je nejdelším trestem vyneseným v souvislosti s někdejšími nepokoji ve Washingtonu, kvůli kterým bylo obviněno více než 1000 lidí, poznamenal Reuters.

Podle něj dosud nejdelším trestem bylo 14 let za mřížemi pro muže z Pensylvánie, který tehdy zaútočil na policii.

Vítězství mi ukradli, tvrdil Trump

Na Kapitol při společné schůzi obou komor amerického Kongresu, která se chystala formálně potvrdit vítězství současného amerického prezidenta Joea Bidena ve volbách, zaútočili příznivci tehdejšího šéfa Bílého domu Trumpa. Ten po předchozích volbách začal bez důkazů tvrdit, že hlasování provázely rozsáhlé volební podvody a že mu demokraté vítězství „ukradli“.

Rhodes tehdy do budovy Kapitolu nevstoupil, byl ale obviněn z plánování násilné vzpoury, která by zabránila předání prezidentského mandátu. Vystudovaný právník je zakladatelem Oath Keepers, která byla jednou z vícero extremistických skupin, jejichž členové tehdy dorazili k budově Kongresu. Skupina vznikla v roce 2009.

Bývalý americký prezident Donald Trump.
Kongres o útoku na Kapitol: Trump jednal vědomě nelegálně, aby zvrátil volby

Vynesení výše trestu nad Rhodesem je první ze série verdiktů, které by si měli vyslechnout v následujících dnech další členové Oath Keepers, poznamenala agentura AP. Americké soudy podle ní zatím odsoudily přes 500 lidí v souvislosti s násilnostmi z předloňského ledna ve Washingtonu, přičemž více než polovina z nich dostala trest odnětí svobody, další ze soudních síní odešli s podmínkami nebo domácím vězením.

Rhodes je prvním člověkem obviněným v souvislosti s útokem na Kapitol, jenž byl odsouzen za trestný čin rozvratného spiknutí, napsala AP, která dnešní verdikt označila za další milník v rozsáhlém vyšetřování tehdejšího násilí.