Útočník, kterým byl podle magazínu Der Spiegel Palestinec Ahmad A. narozený ve Spojených arabských emirátech, žil na ubytovně v severohamburské čtvrti Langenhorn. Policie nechtěla výsledky prohlídky jeho ubytování sdělit. 

Policie každopádně o radikálních názorech Ahmada A. věděla a nebyly jim ani neznámé jeho kontakty na islámské fundamentalisty. Nikdo nepředpokládal, že provede nějaký násilný čin. Policie zatím nezjistila, že by byl zapojený do nějaké organizované sítě. Nůž, který Ahmad použil, měl čepel dlouhou 50 centimetrů. Zbraň si vzal přímo v obchodě, kam přišel v pátek krátce před třetí hodinou odpoledne nakoupit. Po nákupu z obchodu odešl na autobus, ale po chvíli se vrátil v regálech našel kuchyňský nůž a začal bodat okolostojící.

Motiv útoku v jednom z hamburských supermarketů ve čtvrti Barmbek se dosud nepodařilo určit. Spiegel ale s odvoláním na bezpečnostní zdroje uvedl, že mladík měl kontakty na islámské fundamentalisty, trpěl psychickými problémy a pravidelně konzumoval drogy.

Podle informací tajných služeb žil Palestinec  před příchodem do Německa v několika evriopských městech. V posledním období podle údajě jednoho ze známých přestal pít a začal studovat Korán.

Útok nožem v hamburském supermarketu
V Hamburku vraždil Ahmad A., zřejmě pod vlivem islámských radikálů

I když se představitelé města snaží ve vyhlášeních zmírnit averzi společnosti vůči azylantům a uprchlíkům z válečných zón, je pravděpodobné, že se toto téma opět stane jedním z ústředních v politických debatách před zářijovými volbami do Bundestagu.

„Útok byl motivován nenávistí,“ řekl hamburský starosta Olaf Scholz, ale zatím nelze hovořit podle něho o terorismu. „Tito zločinci chtějí otrávit naši svobodnou společnost strachem, ale neuspějí," dodal. Pokud by však policie zjistila, že se jednalo o incident s teroristickým pozadím, byl by to letos první útok tohoto druhu. Naposledy útočil s teroristickými pohnutkami 19. prosince 2016 Tunisan Anis Amiri na jednom z berlínských předvánočních trhů. Ukradeným polským kamionem zabil 12 lidí, včetně jedné Češky, a 48 jich zranil.

Více než osmdesátimilionová země se vzpamatovává z pondělního teroristického útoku, kdy útočník nákladním vozem najel do lidí na vánočním trhu v Berlíně.
Při teroristickém útoku v Berlíně zemřela také Češka

Starosta Scholz vyjádřil zklamání, že včerejší útočník ze supermarketu byl člověkem, který žádal v Německu o ochranu a „poté obrátil svou nenávist proti nám“. Šestadvacetiletý Ahmadb byl, stejně jako Tunisan Amiri neúspěšným žadatelem o azyl, měl být deportován, ale také on neměl doklady. To oba činy spojuje.

Podobnost mezi těmito dvěma případy opětovně otevřela sotva zklidněnou atmosféru kolem nesouhlasu části německé veřejnosti s rozhodnutím kancléřky Angely Merkelové. Ta souhlasila s tím, že se do Německa, často bez kontroly, mohlo od roku 2015 přistěhovat více než milion uprchlíků. Do voleb zbývají jen dva měsíce a první reakce na hamburský incident na sebe už nenechaly čekat.

"Předtím, než paní Merkelová opět zopakuje, že se jedná o „nedorozumění ", říkám - má to něco společného s islámem. Už to jednou provždy řekněme!“ napsala na svém Twitteru Beatrix von Storch z Alternativy pro Německo (AfD). Podpora AfD v posledních spolkových volbách poklesla, teď může zase získávat na síle. AfD se stále pohybuje na hranici 5 procent, které jí zaručují poprvé v historii vstup do spolkového sněmu.