Čtyři osoby jsou podle policie v kritickém stavu. Policie případ vyšetřuje jako pokus o vraždu a ačkoli nemá podezření na teroristický čin, protiteroristická jednotka vyšetřování monitoruje. Agresorem měl být zhruba třicetiletý Afghánec, který měl u sebe v době zadržení dětské imigrační dokumenty.

Muž nejprve napadl železnou tyčí dvojici osob před budovou kina MK2. Šestadvacetiletý Pouiti Mari-Bornand se mu snažil v útoku zabránit. „Chtěl jsem ho udržet na místě, ale snažil se mě udeřit tyčí. Pak běžel pryč a napadl další lidi. Z dálky jsem ho sledoval, abych mohl ostatní varovat,“ řekl deníku deníku Mirror. „Jeho oči byly vypoulené, jako by byl v tranzu. Během útoku byl naprosto tichý. Neřekl ani slovo.“

Celou situaci podle jeho svědectví spatřili hráči oblíbené francouzské hry pétanque, kteří se okamžitě vydali agresora pronásledovat. „Útočník měl v ruce železnou tyč a hodil ji po mužích, kteří za ním běželi. Pak vytáhl nůž,“ sdělil agentuře AFP člen ostrahy areálu. 

„Pronásledovalo ho asi 20 lidí. Začali po něm házet koule na pétanque,“ popsal situaci osmadvacetiletý svědek Youssef Najah. Ten podle svých slov procházel v blízkosti plavebního kanálu, když okolo něj proběhl muž se zhruba 25 až 30 centimetrů dlouhým nožem. „Asi čtyři nebo pět koulí ho zasáhlo do hlavy, ale to ho nezastavilo.“

Podle svědka se muž pokusil ukrýt za dvojicí britských turistů. „Volali jsme na ně ‚Pozor, má nůž!‘ ale oni nereagovali,“ uvedl Najah a dodal, že muž oba turisty vzápětí napadl. Podle deníku The Telegraph utrpěl jeden z Britů vážná poranění hrudníku, zatímco druhý byl pobodán v oblasti hlavy.

Britské ministerstvo zahraničí informovalo, že na vyšetřování spolupracuje. „Urychleně prošetřujeme tento incident a jsme v úzkém kontaktu s francouzskými úřady,“ stojí v prohlášení.

Další z řady

Ve Francii došlo v letošním roce již k několika útokům nožem, ve většině případů však byla vyloučena možnost teroristického útoku. Ve čtvrtek 23. srpna nedaleko Paříže napadl muž svou matku a sestru, obě zabil a vážně zranil třetí osobu. Policie ho po útoku zastřelila.

K útoku se tehdy přihlásila teroristická organizace Islámský stát, policii se však jakoukoli spojitost odhalit nepodařilo. Podle úřadů měl šestatřicetiletý muž psychické problémy a od roku 2016 byl v hledáčku protiteroristických jednotek poté, co veřejně schvaloval násilné projevy.

Jen o deset dní dříve byl ve městě Perigueux zatřen afghánský žadatel o azyl, který v opilosti napadl nožem čtveřici lidí. Policie i v tomto případě teroristický motiv útoku vyloučila. V polovině července zase na jihu Francie útočila nožem a zranila dvojici osob. Podle svědků měla vykřikovat muslimskou frázi „Alláhu akbar“, tedy „Alláh je velký“.

Od masakru v sídle satiristického magazínu Charlie Hebdo v lednu 2015 zemřelo ve Francii rukou islamistických extrémistů více než 240 lidí. Většina útočníků se přitom hlásila k Islámskému státu.