Lily A. Kryzhanivskyy si spolu s dalšími dvěma dětmi hrála v lesích nedaleko města Fruitland. Táborníci si údajně krátili čas hrou na schovávanou. V jednu chvíli chtěla dívka překvapit své přátele a vyskočila z úkrytu. Právě tehdy na ni šelma zaútočila, píše deník The Guardian.

Zatímco ostatním dětem se podařilo utéct, puma se Lily začala sápat po obličeji a způsobila jí vážná poranění hlavy a vrchní části těla. Dívku v kaluži krve po chvíli naši dospělí, kteří na místo přispěchali z nedalekého kempu, a dopravili ji do nemocnice. Tam holčičku lékaři uvedli do kómatu a operovali. 

Těžce zraněná dívka se z kómatu probrala v pondělí, podle serveru Daily Mail komunikuje s rodiči a může se hýbat. Malou pacientku již propustili z jednotky intenzivní péče, podle zástupců zařízení však nadále zůstává v nemocnici, ve stabilizovaném stavu. „Jsme ohromeni její odvahou tváří v tvář tomuto nešťastnému setkání. Jsme vděční, že dospělí v táboře tak rychle zareagovali,“ uvedl kapitán Mike Sprecher z místní policie.

Dívka přežila, puma nikoliv

Mladého samce pumy americké, který zaútočil, krátce po incidentu našli místní a zabili ho. Testy prokázaly, že zvíře nemělo vzteklinu.

Útoky pum na člověka jsou v oblasti poměrně vzácné. Za posledních sto let se ve státě Washington staly jen dva smrtelné incidenty. Státní záznamy pak uvádějí dvacet útoků, které skončily zraněním člověka.

Medvěd grizzly.
Přežili útok žraloka, pumy i medvěda. Z detailních vyprávění lidí mrazí

Puma americká, které v USA přezdívají horský lev, je po jaguárovi druhou největší šelmou v Americe. Zvířata jsou většinou samotářská a za denního světla je lze spatřit jen zřídka. V posledních letech však útoků mírně přibylo, protože do přirozeného prostředí pum vstupuje větší množství lidí. „Dívka v tomto případě neudělala nic špatného. Stalo se to nesmírně rychle a ona nemohla udělat nic, aby tomu zabránila,“ ujistila mluvčí místního úřadu pro ryby a divokou zvěř Staci Lehmanová.

Při případném setkání s pumou Lehmanová radí, aby lidé křičeli a pokoušeli se vypadat větší. „Pokud zaútočí, zůstaňte na nohou a bojujte. Rozhodně se neotáčejte, neutíkejte, ani nespouštějte zvíře z očí,“ zdůraznila.