Útok se stal při návratu koaličních sil z patroly. Atentátník využil vozidlo afghánského původu naložené asi 200 kilogramy podomácku vyrobené výbušniny. "Z prvních indikací, které máme, to vozidlo bylo řízeno, seděl tam řidič a lze předpokládat, že to byl útok sebevražedného atentátníka," řekl Opata. 

Exploze se stala v momentě, kdy kolem projíždělo obrněné vozidlo se šesti českými vojáky. Jeden z nich vyvázl z incidentu bez zranění. Život vojákům podle Opaty pomohla zachránit kvalita vozidla, významnou roli hrálo i to, že velitel jednotky a vojáci postupovali při přípravě a kontrole správně. 

Při útoku bylo zraněno pět českých vojáků, všichni jsou mimo ohrožení života. Tři již byli propuštěni z nemocnice, jeden zůstává na pozorování.

Zraněný voják bude převezen do Česka

Těžce zraněný voják podstoupil v Afghánistánu další operaci, a jakmile to bude možné, bude převezen do Česka. Metnar už vydal příslušný rozkaz. Armáda je podle Opaty v kontaktu s rodinou zraněného a dělá vše pro to, aby příbuzným pomohla řešit složitou situaci. Voják je podle Opaty v podobném stavu, jako kdyby přežil těžkou dopravní nehodu.

Zástupce velitele Společného operačního centra Štefan Muránský v České televizi řekl, že převoz se uskuteční patrně příští týden. Vojákovi podle něj v důsledku útoku hrozí nehybnost končetin.

Útok podle Opaty nepovede k omezení činnosti české jednotky, jako tomu bylo po srpnovém útoku, při němž zahynuli tři vojáci. "Jednotka bude dál plnit svůj operační úkol," řekl Opata. Metnar zdůraznil, že Česko zůstává součástí mezinárodní koalice v Afghánistánu a čeští vojáci tam budou dál plnit koaliční úkoly.

Metnar i Opata odmítli spojovat incident se středeční zprávou českých médií o tom, že české speciální síly zabily v Afghánistánu jednoho z organizátorů srpnového útoku. Metnar ale kvůli zprávě nařídil vyšetření úniku informací. Výsledky zatím k dispozici nemá.

Ministrův krok ocenila předsedkyně sněmovního branného výboru Jana Černochová (ODS), která únik informací pokládá za chybu. "Myslím si, že určitě to bude i nějaký úkol pro Vojenské zpravodajství," řekla ČTK. Vyzrazení takových informací může podle ní ohrozit příslušníky české mise v Afghánistánu i jinde. Mimořádné jednání výboru Černochová po poradě s jeho místopředsedy nesvolá. Vedení výboru by se podle ní mělo sejít s Metnarem v úterý při schůzi Sněmovny.

Násilí před volbami

Atak navíc potvrdil vzrůstající násilí v zemi z posledních dnů. Ve středu v Afghánistánu zemřel kandidát do parlamentních voleb, které se uskuteční již v sobotu. Poslance Abdul Džabára Kahramana zabila nálož v jeho kanceláři v provincii Hílmand na jihu země.

Jak upozornila agentura Reuters, jednalo se již o desátého uchazeče o křeslo v parlamentu, který byl během posledních dvou měsíců zavražděn. Další dva přitom byli uneseni a čtyři radikálové zranili.

I ke středečnímu atentátu na Kahramana se přihlásil Tálibán. Radikální hnutí tak chce odradit voliče od účasti ve víkendových volbách, na které se právě zaměří. Povstalci je považují za nelegitimní, avšak nechtějí ublížit civilistům.

Tálibán proto podle agentury AP varoval učitele a studenty, aby hlasování bojkotovali a neumožnili školám vybudovat volební centra.