Devětadvacetiletý Muhammad Afífa zemřel během noci na selhání srdce a vážné problémy s dýcháním, které způsobilo vdechnutí jedovatého plynu, uvedl halabský soudní lékař. Potíže s dýcháním a popálení dýchacích cest byly příčinou smrti i další oběti, kterou je třináctiletá dívka.

Na povstaleckou čtvrť Sukkarí, která se stala terčem údajného útoku chlorem, dnes opět zaútočila letadla. Nálet si podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Británie, vyžádal deset obětí. Podle místních obyvatel útočily stroje syrské vlády a Ruska.

Vláda a povstalci se z používání chemických zbraní vzájemně obviňují poměrně často, obě strany ale obvinění odmítají. Novou zprávu o použití chloru nebylo možné nijak nezávisle ověřit.

Nedávná zpráva z vyšetřování OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uvádí, že za dva z devíti útoků jedovatým plynem v Sýrii jsou zodpovědné vládní jednotky, jeden mají na svědomí radikálové z organizace Islámský stát (IS).

Podle vyšetřovatelů existuje dostatek informací, aby bylo možné učinit závěr, že helikoptéry syrských jednotek shodily zařízení, která 21. dubna 2014 uvolnila toxické látky v obci Talmanis a 16. března 2015 v obci Sarmín. Obě leží v provincii Idlib na severozápadě Sýrie a v obou případech byl použit chlor. Vyšetřovatelé také shromáždili dostatek důkazů, že ozbrojenci z IS "jsou jedinou skupinou, která měla možnost, schopnost, motiv a prostředky k použití yperitu v obci Mára 21. srpna 2015".

Rusko a Sýrie závěry vyšetřování předložené Radě bezpečnosti OSN odmítají.

V srpnu 2013 na předměstích Damašku zahynuly po útoku chemickými zbraněmi stovky lidí. Asadův režim následně souhlasil s vydáním chemických zbraní mezinárodnímu společenství.

O dohodě o zastavení bojů ve válkou zmítané Sýrii budou ve čtvrtek a v pátek v Ženevě jednat ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov.