Státní zastupitelství informovalo, že 55letý Syřan Mohamed A.R. bude obviněn z dvojnásobného pokusu o vraždu a vážného ublížení na zdraví. Uvedlo rovněž, že existují "dostatečně silné" důkazy, které spojují incident s radikálním islamismem. 

Molotovův koktejl

K útoku došlo v pondělí krátce po poledni. Policisté na útočníka nakonec vypálili několik výstřelů. Zatímco zadržovaná žena v lékarně utrpěla lehká zranění, násilník byl na místě činu oživován a v nemocnici se musel podrobit akutní operaci.

Na nádraží v Kolíně nad Rýnem zasahovala policie
Za útokem v Kolíně nad Rýnem stál Syřan. Úřady prověřují jeho vazbu na teroristy

Při incidentu v McDonalds byla také zraněna 14letá dívka, která utrpěla popáleniny. Podle očitých svědků také muž bezprostředně před útokem zakřičel, že je členem Islámského státu (IS). Navíc se domáhal propuštění jedné ženy, jejíž muž je údajně teroristou, z vězení.

Během domovní prohlídky pak kriminalisté objevili větší množství benzínu, dva mobilní telefony a různé datové nosiče. Na stěnách bytu se rovněž nacházely islámské nápisy. 

Ve jménu IS?

Nyní se vyšetřovatelé pokoušejí zjistit, za podezřelý Syřan provedl útok ve jménu IS nebo jiné teroristické skupiny nebo zda byl v minulosti s teroristickou skupinou v kontaktu. 

Muž byl v minulosti opakovaně trestán, a to většinou v souvislosti s krádežemi či nelegálním přechováváním drog, přičemž od roku 2016 se jeho jméno objevilo ve spojitosti s nejméně třinácti trestnými činy.

Ilustrační foto.
Na nádraží v Kolíně nad Rýnem držel muž rukojmí. Policie jej postřelila

Mohamed žije v Německu od března 2015, jeho manželce byl ale přístup do země dvakrát zamítnut, upozornil server týdeníku Focus s odkazem na policejní zdroje. Při příchodu do Německa muž tvrdil, že je disidentem a jako odpůrce Bašára Asada byl v Sýrii několik let vězněn, tuto informaci ale vyšetřovatelé zatím nedokázali ověřit. V současnosti "nebyl jako duševně nevyrovnaný člověk schopen práce“.

Případem se nyní zabývá na sto vyšetřovatelů. Ti mimo jiné zjišťují, zda muž neměl v přípravě útoku nějakého komplice.

V Kerči na Krymu zabil student 19 lidí.
Masová vražda. Ve škole na Krymu útočil osmnáctiletý student, zabil 19 lidí